www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


5 najčastejších chýb so šošovkami, ktorých sa dopúšťame

Niektorí z nás možno vedome, no väčšina si to zrejme ani len neuvedomuje. Zvyk je železná košeľa, a tak nám časom príde opakovaná chyba napokon ako správna. Stáva sa, že voči svojim návykom a zlozvykom sme neskôr tolerantnejší a nevnímame ich kritickou optikou. Veď ktovie, možno sa aj vy nájdete v nasledujúcich riadkoch… 

  1. Nedodržiavanie pokynov výrobcu

Ruku na srdce – prečítali ste si niekedy návod na použitie, resp. pokyny výrobcu ku kontaktným šošovkám a/alebo k roztoku na kontaktné šošovky? Možno ste si povedali, že to nepotrebujete, ale opak je pravdou. Každé šošovky ako aj roztok majú vlastné pokyny, o ktorých by ste mali vedieť. Tým, že sa môžu líšiť v zložení, môže byť aj ich starostlivosť diametrálne odlišná. A je predsa lepšie vedieť, čo môžete robiť a čo nemáte robiť so šošovkami alebo s roztokom. Len malý príklad za všetky – vedeli ste, že šošovky stačí mať uložené v roztoku Renu Multiplus a v roztoku Biotrue len 4 hodiny a sú znova použiteľné? No neplatí to tak pre všetky roztoky, niektorí výrobcovia uvádzajú minimálne 6 a viac hodín.

  1. Nedôkladná starostlivosť a hygiena

Šúchanie šošovky v dlani pri jej dezinfekcii roztokom alebo medzi prstami je pre vás prežitok? Nemal by. Dôsledná starostlivosť a hygiena musia byť na prvom mieste. Ide o váš zrak, vaše zdravie, tak prečo by ste si mali vedome škodiť? Rovnako veľmi dôležité je myslieť na to, že keď si šošovky vkladáte alebo vyberáte, je nevyhnutné si predtým poriadne umyť ruky mydlom. Na utretie je ideálne použiť špeciálny uterák (bez chĺpkov) alebo papierovú utierku. Len tak sa budú vaše oči tešiť dobrej kondícii, šošovky nebudú zanesené a poskytnú vám dokonalý komfort s ostrým videním. Ak o sebe viete, že nie ste práve zodpovedným používateľom šošoviek v tomto smere, stavte na jednorazové/jednodňové kontaktné šošovky (napríklad Biotrue Oneday lenses), pri ktorých odpadá akákoľvek starostlivosť s roztokom.

  1. Spanie so šošovkami

Niektoré šošovky to dovoľujú za určitých podmienok, no pre väčšinu je spanie tabu. Aj preto je potrebné čítať a vedieť pokyny výrobcu, kde sa takéto informácie dozviete. Zadriemať pre televízorom je ľudské, no ak sa vám to stáva pravidelne, je na mieste zamyslieť sa nad tým, či šošovky nevybrať z očí a neodložiť do puzdra hneď po príchode domov – alebo minimálne vtedy, keď cítite, že na vás ide únava.

  1. Prenášanie šošoviek

Je to asi najznámejšia chyba väčšiny nositeľov šošoviek. Prenášanie šošoviek nie je správne a reálne môže znamenať zdravotné riziko. A čo vôbec prenášanie znamená? Ide o umelé predlžovanie doby použiteľnosti šošoviek, teda predlžovanie ich intervalu výmeny za nový pár. V praxi to znamená, že ak máte šošovky s mesačnou plánovanou výmenou (napríklad Purevision 2HD), je nutné ich po mesiaci nosenia odhodiť a vymeniť za nový sterilný pár šošoviek. Nie po mesiaci a týždni, ani po mesiaci a dvoch týždňoch. Podobne to platí aj v prípade, ak náhodou mesačné šošovky používate napríklad len týždeň, dva týždne ich máte odložené v puzdre na poličke a následne by ste ich chceli používať ďalšie tri týždne.

  1. Prehliadanie ich kondície

Stať sa môže čokoľvek, aj pri nosení kontaktných šošoviek. Ich kondícia sa môže nesprávnym nosením zhoršiť, a preto je dobré si ich vždy pri nasadzovaní do očí a vyberaní z očí poriadne skontrolovať. Či ste ich náhodou nemali v oku naruby, či sa náhodou nenatrhla alebo či z nej kúsoček nechýba. Niekedy si mnohé veci neuvedomujeme, no aj zdanlivo malá muška alebo prach v oku môže narobiť šarapatu :)

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com