www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb

Prečo Bausch + Lomb?

Moderné kontaktné šošovky vám prinesú mnoho výhod vo všetkých oblastiach vášho života. Spoločnosť Bausch + Lomb ponúka okrem širokej škály kontaktných šošoviek aj množstvo produktov pre starostlivosť o kontaktné šošovky a oči.

Viac športových zážitkov so šošovkami

  • Pri väčšine športov je veľmi dôležité periférne videnie. Tým, že sú šošovky umiestnené priamo na oku a kopírujú jeho pohyby, umožňujú ostré videnie do všetkých strán. Kontaktné šošovky zlepšujú aj vnímanie trojrozmerných útvarov či povrchov, čo je veľmi dôležité napríklad pri golfe či horolezectve.
  • Veľkým pomocníkom sú šošovky aj pre fanúšikov extrémnych či adrenalínových športov. Pri bungee-jumpingu alebo raftingu by mali byť okuliare tabu. Hlavne v prípade nehody by rozbité okuliare mohli vážne poškodiť zrak, či spôsobiť iné zranenie.
  • Pri viacerých športoch je nevyhnutné používať ochranné pomôcky, ako napr. špeciálne okuliare alebo helmu. Ak nosíte dioptrické okuliare, môžete tieto pomôcky používať len za cenu veľkého nepohodlia. Kontaktné šošovky však nebránia noseniu plaveckých, lyžiarskych či streleckých okuliarov a umožňujú pohodlné nosenie helmy pri jazde na motorke, baseballe alebo korčuľovaní. Ďalšou ich výhodou je, že sa pri športe nezašpinia, takže vidíte stále ostro a jasne.

Bezpečná jazda autom s kontaktnými šošovkami

  • Ak riadite auto, určite uznáte, že jedným zo základov bezpečnej jazdy je dobré videnie. Kontaktné šošovky vám v tomto prípade poskytnú nielen ostrý a jasný pohľad, ale aj dobré periférne videnie, ktoré je nevyhnutné pri šoférovaní.
  • Kontaktné šošovky vám takisto umožnia hocikedy si nasadiť a zložiť slnečné okuliare bez toho, aby sa vám pri tomto úkone zhoršilo videnie, tak ako tomu je u dioptrických okuliarov.

Buďte „in“ s kontaktnými šošovkami

  • Jedným zo spôsobov, ako vylepšiť alebo oživiť svoj vzhľad, sú kontaktné šošovky. Mnoho ľudí sa rozhodne vyskúšať šošovky práve z estetických dôvodov, pretože bez okuliarov vyzerá tvár prirodzenejšie a mladšie.
  • Šošovky sú vhodnou výbavou aj pre ľudí obľubujúcich diskotéky, plesy, zábavy alebo koncerty, kde im prinášajú omnoho väčšiu voľnosť a pohodlie ako tradičné okuliare. Tie sa pri tanci po spotenej tvári šmýkajú a odierajú koreň nosa.
  • Farebné šošovky môžu prispieť k originalite každého človeka. Umožňujú podtrhnúť farbu očí, prípadne ju úplne zmenia. Kontaktné šošovky na podtrhnutie farby očí sú vhodné hlavne pre ľudí, ktorí majú dúhovku svetlej farby. Pre ľudí s tmavými očami a pre tých, čo chcú úplne zmeniť svoju farbu očí, sú ideálne kontaktné šošovky, ktoré dokážu prekryť pôvodnú farbu očí. Odvážni môžu skúsiť aj kontaktné šošovky s rôznymi extravagantnými vzormi.

Líčenie a kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky dajú každej žene voľnú ruku pri líčení. Môžete vyskúšať nové trendy a nemusíte sa pri tom ohliadať na to, ako to bude vyzerať pod okuliarmi. Pri líčení by ste mali dodržiavať niekoľko tipov, aby ste si nepodráždili oko, prípadne nezničili kontaktnú šošovku:

  • Kontaktnú šošovku vložte do oka a až potom začnite s líčením.
  • Pred odličovaním najskôr vyberte kontaktnú šošovku z oka.
  • Používajte len overenú kozmetiku, prípadne určenú pre citlivé oči alebo nositeľov kontaktných šošoviek.
  • Používajte mäkké ceruzky na oči.
  • Nepoužívajte „water-proof“ riasenku, môžete používať riasenky označené „water-resistant“.
  • Kozmetiku s rozprašovačom, ako lak na vlasy, parfum – používajte ich zásadne pred aplikáciou kontaktných šošoviek a opustite miestnosť, kde ste rozprašovať použili.
  • Nikdy si s nikým nepožičiavajte ani nevymieňajte kozmetiku ani aplikátory.
  • Nikdy nepoužívajte vodu alebo sliny na zvlhčenie aplikátora.
  • Nepoužívajte kozmetiku, ak máte oči červené, opuchnuté alebo zapálené.

Kontaktné šošovky pod slnečnými okuliarmi

  • Každý človek by si mal chrániť zrak pred nebezpečných slnečným žiarením. Ak nosíte okuliare, len veľmi ťažko si môžete vybrať slnečné okuliare podľa svojho gusta a najnovšej módy. Pri šošovkách však máte viacero možností. Niektoré už dnes obsahujú určité percento UV filtra, ale lekári aj napriek tomu odporúčajú používať aj kvalitné slnečné okuliare, ktoré chránia celé oko.
  • Pri kúpe slnečných okuliarov musíte dbať na kvalitný UV filter. Ak ho okuliare neobsahujú, ich nosením si poškodíte zrak viac ako v prípade, že by ste nemali žiadne slnečné okuliare. Je to spôsobené tým, že tmavé sklá rozšíria zrenicu, do ktorej potom dopadá viac škodlivých slnečných lúčov, pred ktorými ju nekvalitné slnečné okuliare neochránia.

Kontaktné šošovky na dovolenke

  • Mnoho ľudí trávi v lete svoje voľné dni pri vode. Ak sa vám kontaktné šošovky dostali do styku s vodou, nestala sa žiadna tragédia. Slaná voda pôsobí na šošovku prakticky ako fyziologický roztok, ktorý sa niekedy používa na ich čistenie. Takisto chlórovaná voda v bazénoch šošovke neuškodí. Ak bola pri plávaní kontaktná šošovka dlhšie v styku s vodou, je vhodné ju umyť v bežnom roztoku na šošovky, ktorý z nej odstráni prípadné nečistoty alebo baktérie. Rovnakým spôsobom ju môžeme očistiť od prachu alebo piesku, ktorý sa dostane človeku do oka pri slnení na pláži alebo plážovom volejbale.
  • Pri kúpaní sa nemusíte báť ani toho, že sa vám šošovky z očí vyplavia. Kontaktné šošovky s vyšším obsahom vody pri styku s vodou ešte lepšie priľnú k oku a zostanú na svojom mieste. Avšak pri intenzívnom ponáraní alebo potápaní vám odporúčame použiť aj kvalitné plavecké alebo potápačské okuliare.
  • Osobitnú pozornosť je nutné venovať očiam a kontaktným šošovkám pri používaní opaľovacích krémov, olejov, sprejov. Neopatrné natieranie v oblasti očí môže spôsobiť, že sa opaľovací prostriedok dostane do oka. Človeku so zdravými očami môže spôsobiť nepríjemnú alergickú reakciu a nositeľovi šošoviek môže Prečo Bausch + Lomb?
  • poškodiť kontaktnú šošovku natoľko, že ju už nebude môcť použiť.
  • Pri dovolenke na horách, či už v lete alebo v zime, je potrebné okrem ochrany očí pred slnečným žiarením dbať aj na ochranu pred silným vetrom a prachom. Môžete použiť klasické slnečné okuliare alebo napríklad pri lyžovaní špeciálne lyžiarske okuliare.
  • Kontaktné šošovky môžete nosiť aj za mrazivého počasia, rozhodne vám na oku nezamrznú a ani mrazom neprasknú. So samotnými kontaktnými šošovkami manipulujte, pokiaľ je to možné, v teplých miestnostiach.
  • Na dovolenku sú najideálnejšie jednodňové kontaktné šošovky alebo šošovky na predĺžené nosenie.

Kontaktné šošovky v kancelárii

Keď trávite dlhší čas pred počítačom, žmurkáte omnoho menej ako pri iných činnostiach. Týmto samozrejme klesá schopnosť vášho oka prirodzene zvlhčiť svoj povrch. Tento jav sa nazýva syndróm suchého oka a môže vás postihnúť, aj keď inak nemáte so zrakom žiadne problémy. Pri príznakoch syndrómu suchého oka by ste mali použiť kvapky, tzv. umelé slzy, ktoré povrch oka zvlhčia. Zabránia tak nepríjemnému svrbeniu, rezaniu, páleniu či sčervenaniu očí.

Ak nosíte kontaktné šošovky a pri počítači strávite niekoľko hodín denne, odborníci vám odporúčajú nosiť šošovky s vyšším obsahom vody. Samozrejme, môže sa vás týkať aj syndróm suchého oka spôsobený zriedkavým žmurkaním pri práci na počítači. Vtedy si môžete oči aj šošovky zvlhčiť takisto kvapkami, umelými slzami určenými pre nositeľov šošoviek.

Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásada je možné zmierniť vplyv počítača na náš zrak:

  • Nepozerajte sa na jeden predmet dlhý čas.
  • Zvýšte intenzitu svetla v blízkosti obrazovky počítača.
  • Často žmurkajte.
  • Občas zatvorte oči a potom sa pozrite do diaľky, napríklad von z okna, aby si oči oddýchli.
  • Seďte minimálne 45-70 cm od obrazovky počítača.
  • Nakloňte monitor mierne pod úroveň očí.
  • Udržujte obrazovku čistú, aby vás nečistota nerušila pri pohľade na počítač.

Kontaktné šošovky a deti

  • Kontaktné šošovky sú vhodné najmä pre deti, ktoré veľa športujú, sú hyperaktívne. Okuliare im pri pohybe prekážajú a v prípade nehody ich môžu aj veľmi zraniť. Šošovky môžu deti nosiť prakticky od predškolského veku. Záleží na odporúčaní lekára, vyspelosti a zodpovednosti dieťaťa a takisto rodiča.
  • V predškolskom veku sa pristupuje k noseniu šošoviek najmä v prípade, že má dieťa veľký rozdiel medzi dioptriou na pravom a ľavom oku. Vtedy je na rodičoch, aby sa naučili vkladať a vyberať šošovky z oka dieťaťa a starať sa o ne.
  • Staršie deti na začiatku školskej dochádzky by sa mali naučiť starať sa o kontaktné šošovky sami. Treba dbať najmä na dodržiavanie hygieny pri manipulácii so šošovkami a pravidelné čistenie šošoviek špeciálnym roztokom. Tiež je nutné dieťa naučiť, že kontaktné šošovky nesmie požičiavať kamarátom tak, ako to možno robilo s okuliarmi. Dieťa by tiež malo mať stále pri sebe v taške puzdierko na šošovky a roztok, aby si v prípade potreby mohlo šošovky z oka vybrať.

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com