www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Aké najčastejšie chyby robíme pri nosení kontaktných šošoviek?

Aj keď sú to naše druhé oči, často si to niektorí z nás neuvedomujú. Keďže nám nenarástli s tými našimi očami, je potrebné dodržiavať zásady správnej aplikácie a nosenia kontaktných šošoviek, aby sa s nimi naše oči cítili čo najprirodzenejšie. Akékoľvek výkyvy v tomto smere môžu znamenať znížený komfort pri ich nosení a to môže mať priamy súvis s chybami, ktorých sa vedome alebo nevedome dopúšťame. Viete, aké sú tie najčastejšie a ktorým by ste sa mali vyhýbať?

  • BLOGY NA WEBNosíte kontaktné šošovky, ktoré vám nesedia správne.

Tento problém vzniká väčšinou vtedy, ak skúšate nový druh kontaktných šošoviek napríklad aj bez návštevy optiky alebo očného lekára. Veď objednať niečo naslepo je rýchle a jednoduché…ale určite nie dobré. Okrem dioptrií sú dôležité parametre aj zakrivenie či priemer kontaktnej šošovky a je potrebné, aby ich zmeral odborník.

  • Podceňujete použiteľnosť kontaktných šošoviek alebo roztoku.

Príbalové letáky prezradia mnoho užitočných informácií. Ako napríklad aj to, aká je použiteľnosť kontaktných šošoviek alebo roztoku po ich otvorení. Aj keď ich nepoužívame, neznamená to, že sú ako nové. Nie sú.

  • Prenášate šošovky.

Ak áno, hazardujete so svojimi očami. Mesačné kontaktné šošovky (ako napríklad Purivision 2HD) je potrebné po mesiaci vyhodiť a neprenášať ich ešte týždeň alebo aj dva len kvôli tomu, že chcete ušetriť pár eur a vám sa zdajú byť relatívne v poriadku. Pri jednorazových, jednodňových kontaktných šošovkách (ako napríklad Biotrue One Day lenses)  to platí tiež, nie sú vhodné na dlhšie nosenie a ani radšej neskúšajte predlžovať interval ich nosenia.

  • Nečistíte šošovky správne.

Jestvuje niekoľko zásad správneho čistenia kontaktných šošoviek a my sme ich už riešili v niekoľkých blogoch do detailu. Opakovanie je matkou múdrosti, a tak si môžete pozrieť napríklad toto výstižné video:

  • Nedodržiavate dôkladnú hygienu pri čistení šošoviek.

Niekedy sa stačí pozabudnúť, inokedy dokáže nahnevať uterák s drobnými chĺpkami alebo papierová utierka, ktorá na vašich rukách zanechá drobné čiastočky. Treba si zvoliť taký postup a produkty, s ktorými vám nič podobné hroziť nebude.

  • Spíte s kontaktnými šošovkami.

Smutný príbeh, ak ide o kontaktné šošovky, kde to nie je dovolené. A ešte smutnejší príbeh, ak náhodou zaspíte ešte aj mejkapom na očiach. Nerobíte dobre ani svojim očiam, ani šošovkám, ktorým sa tak markantne skracuje životnosť.

  • Nosíte šošovky takmer celý deň.

Aj oči potrebujú oddych, a tak im ho doprajte. Skúste večer, po príchode domov, kontaktné šošovky zložiť. Je to o zvyku a zo zvyku sa stane napokon milá rutina, uvidíte.

  • Neskladujete šošovky a/alebo roztok správne.

Najlepšie je ich skladovať podľa inštrukcií v návode. No okrem toho treba myslieť aj na tieto faktory: priame slnečné svetlo, teplota a čistota okolitého prostredia (napríklad je lepšie mať ich na poličke ako hneď na umývadle, kde strieka voda a podobne).

  • Neriešite suché oči.

Niektorí ľudia pociťujú suché oči pri nosení kontaktných šošoviek, niektorí dokonca trpia syndrómom suchého oka. Preto je dobré mať vždy pri sebe umelé slzy alebo očné kvapky (ako napríklad Hyal-drop multi), ktoré môžete používať aj vtedy, ak máte práve v očiach kontaktné šošovky. A nezabúdajte, že aj kvapky majú svoju dobu použiteľnosti!

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com