www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Čo je astigmatizmus a tórické kontaktné šošovky

Astigmatizmus je ochorenie oka, ktoré spôsobuje rozmazané videnie. Astigmatizmus najčastejšie postihuje rohovku, ale vzácne môže poškodzovať aj šošovku alebo sietnicu.

Definícia astigmatizmu

Princípom ochorenia je, že rohovka má iný tvar (nie guľatý ale sploštený, nepravidelný) a to spôsobuje zlú lámavosť svetla vnikajúceho do oka. Svetlo dopadá na sietnicu do viacerých bodov a preto človek s astigmatizmom vidí rozmazane alebo dvojito. Pri silnom astigmatizme mu môže dokonca robiť problém vedenie vozidla či orientácia v priestore.

Korekcia astigmatizmu

Astigmatizmus je často sprevádzaný krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou, funguje však na inom princípe, preto sa nedá korigovať klasickými okuliarmi či šošovkami s plusovou alebo mínusovou dioptriou. Pacientom s astigmatizmom sú zvyčajne predpísané okuliare s tzv. cylindrom alebo tórické kontaktné šošovky, ktoré lámu svetlo v jednej osi inak ako v druhej a tým vyrovnávajú nepravidelnosť rohovky. Astigmatizmus sa dá odstrániť aj laserovou operáciou oka.

Koho astigmatizmus postihuje

Astigmatizmus je vo väčšine prípadov dedičný, ale môže vzniknúť aj počas života napríklad úrazom, iným ochorením alebo operáciou oka. Okrem rozostreného videnia sa astigmatizmus môže prejavovať bolesťami hlavy, únavou až vyčerpaním očí a celkovým zrakovým diskomfortom.

Riešenia od Bausch + Lomb

Spoločnosť Bausch + Lomb ponúka pacientom s astigmatizmom na korekciu tohto defektu jednodňové tórické šošovky Biotrue* alebo kontaktné šošovky ULTRA* s mesačnou plánovanou výmenou. Oba produkty ponúkajú svojim nositeľom maximálne pohodlie a komfort.

Kontaktné šošovky ULTRA for astigmatism poskytujú celodenný komfort, stabilitu a dôsledné jasné videnie. Zaisťujú 95 %-né zvlhčenie po celých 16 hodín a boli vyvinuté tak, aby sa dokázali do očí stabilne aplikovať už na prvý raz. Tenká hrana kontaktnej šošovky navyše minimalizuje interakciu s viečkom, pričom šošovka je optimalizovaná v oboch osiach, aby pomáhala redukovať zahmlenie a oslnenie.

Denné jednorazové šošovky Biotrue* for Astigmatism poskytujú jasné videnie a pohodlie po celý deň. Vedecké tímy Bausch + Lomb vytvorili šošovku, ktorá spolupracuje s očami na stabilnom a jasnom videní. Je to vďaka overenému dizajnu peribalastu – tenký okraj šošovky znižuje interakciu s viečkom, optická zóna je bez prizmatického efektu, zadnotorická plocha optimálne kopíruje prednú plochu rohovky, znižuje halo efekty a oslnenie, indikátor osi cylindra označuje jej stupne, referenčná značka pre určenie rotačnej stability napomáha pri nasadzovaní šošovky do oka.

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/

*zdravotnícka pomôcka

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com