www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Čo mi hrozí, ak zaspím v kontaktných šošovkách?

Kto je bez viny, nech hodí kameňom. Áno, áno, stalo sa to takmer všetkým nositeľom kontaktných šošoviek. Veď si len oddýchnem… a z oddychu je už len krôčik k spánku. Vo väčšine prípadov sa naozaj nič nestane, ale mali by ste vedieť, že riskujete naozaj veľa. Nevymeňte pár sekúnd lenivosti za dlhodobé komplikácie s očami.

Hrozí vám infekcia a ďalšie komplikácie

So šošovkami v oku počas dlhodobého spánku sa zvyšuje riziko infekcie oka. Zatvorené viečka počas spánku vytvárajú suché prostredie bez prístupu kyslíka. Toto prostredie je „úrodnou pôdou“ pre ľahké šírenie a množenie nežiaducich baktérií. Suchá šošovka vytvorí s povrchom rohovky mikrootvory, cez ktoré sa baktérie ľahko dostanú k rohovke, kde môžu spôsobiť infekciu alebo zjazvenie. V ojedinelých vážnych prípadoch to môže viesť až k strate zraku.

Prvá pomoc pri zaspaní so šošovkami v očiach

Po zobudení nepanikárte, ale ani nezaháľajte a urobte nasledujúce kroky:

  • Suché prostredie v očiach musíte okamžite zvlhčiť. Nevyberajte šošovky bez zvlhčenia, mohli by ste si poraniť epitel oka. Na zvlhčenie použite umelé slzy alebo zvlhčujúce očné kvapky. Pomáha žmurkanie, ktorým dráždite slzotvorné žľazy, ktoré okamžite začnú produkovať aj prirodzené slzy. V hraničných prípadoch použite viacúčelový roztok, ktorý si kvapnete do oka.
  • Až keď je oko zvlhčené a šošovke zmäkne, môžete ju z oka čistými a umytými rukami pomaly a opatrne vybrať.
  • Ak je ráno a vy ste spali so šošovkou celú noc, nasledujúci deň používajte radšej okuliare. Očná sliznica bola v noci so šošovkami veľmi namáhaná a môže byť aj opuchnutá, boľavá či začervenaná. Nechajte ju „nadýchnuť“.
  • Tieto pocity po prespatej noci so šošovkami sú úplne normálne a mali by po určitom čase odznieť: začervenané a opuchnuté oči, unavené oči, ako by ste ich mali zaťažené závažím, zlepené viečka, ako by ste na ne použili sekundové lepidlo, pocit poškriabaného povrchu oka, pocit suchého oka, z ktorého sa šošovka ťažšie vyberá, prechodne neostré (zahmlené) videnie a pod.
  • Ak aj po niekoľkých hodinách pociťujete nepríjemné pocity, prípadne sa stav zhoršuje, určite kontaktujte svojho očného lekára, alebo ho rovno choďte navštíviť.
  • Ak ste spali so šošovkami s plánovanou výmenou môže sa stať, že vám po danej noci už nebudú tak sedieť ako predtým. Určite si v tomto prípade vymeňte pár za nový.

Neberte to na ľahkú váhu

Aj keď sa vám viackrát nič nestalo, ten posledný sa môže. Príkladom je muž, ktorý prišiel na pohotovosť s pseudomonasovým vredom, ktorý sa vytvoril práve kvôli spánku v kontaktných šošovkách. Baktérie pseudomonas sú častou príčinou očných problémov, ktoré vedú k trvalej slepote. Baktérie konzumujú rohovku a v priebehu niekoľkých hodín po sebe zanechajú len mŕtve tkanivo. Je viac ako pravdepodobné, že takto napadnuté oči budú aj po liečbe antibiotikami vykazovať určitú formu zvyškovej straty zraku. Riziká spania v šošovkách vždy prevyšujú výhody. V kontaktných šošovkách by ste tak za žiadnu cenu nemali spávať, aby ste nedopadli ako tento pacient na hrôzostrašných fotografiách.

Šošovky na prenocovanie tiež nič nezaručujú

Existujú kontaktné šošovky, ktoré sú schválené na nosenie aj počas noci. Sú mimoriadne priedušné a umožňujú dostatočný priechod kyslíka. Avšak aj spánok v schválených šošovkách môže viesť k infekciám rohovky. Takže, buďte na svoje oči a zrak mimoriadne opatrní.

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com