www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Čo spôsobuje únavu očí a ako sa im dá pomôcť?

Unavené oči sú termínom pre bežne sa vyskytujúci jav, kedy sú oči bolestivé, slabé alebo ťažké v dôsledku intenzívneho používania. Nejde o ochorenie v pravom slova zmysle, ale nezaškodí vedieť, ako sa dá únave očí zabrániť.

Unavené oči môžu byť dôsledkom rôznych faktorov. Medzi najčastejšie patria nedostatok spánku, alergie, príliš dlhá práca na počítači (s digitálnymi zariadeniami), zlé svetelné podmienky, dlhodobé vedenie vozidla, dlhé čítanie alebo akákoľvek iná činnosť, ktorá si môže vyžadovať intenzívnu pozornosť očí počas dlhšej doby.

Príznaky unavených očí

Bežne sa zvyknú prejaviť takto:

  • Začervenanie alebo podráždenie očí
  • Suché oči
  • Vodnaté (slzavé) oči
  • Rozmazané videnie
  • Citlivosť na svetlo
  • Pocit ťažoby v očiach

Pomoc unaveným očiam

Unavené oči dokážu byť nepríjemné viac než čokoľvek iné. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dá zabrániť namáhaniu očí, no ak nezaberú, možno je na mieste vyhľadať očného lekára (oftalmológa). Niekedy totiž môže byť príčinou únavy iná diagnóza, ktorá si vyžaduje ďalšiu liečbu.

Tieto bežné postupy môžu zmierniť účinky únavy očí:

  • Dostatok spánku
  • Skontrolujte osvetlenie. Veľké množstvo kontrastu zaťažuje vaše oči viac – takže či už čítate, sledujete televíziu alebo pracujete na počítači, uistite sa, že máte miestnosť rovnomerne osvetlenú.
  • Prestávky sú dôležité. Pravidelné a krátke očiam prospievajú, a to nielen počas pracovných úloh pri počítači, ale napríklad aj pri jemnom vyšívaní. Vyskúšajte pravidlo 20/20/20. Každých 20 minút sa odvráťte od monitoru, pozrite sa na objekt vzdialený minimálne 20 stôp (cca 6 metrov) a svoj pohľad na ňom udržte aspoň 20 sekúnd. Vďaka tomuto cvičeniu uľavíte zaostrovacím svalom, precvičíte oči a zabránite vysychaniu rohovky. Tá vysychá najviac preto, že pri pohľade do monitoru žmurkáme menej než obvykle, a telo tak netvorí potrebný slzný film.
  • Uistite sa, že predpis vašich okuliarov alebo kontaktných šošoviek je aktuálny a na očiach máte dioptrie, aké oči naozaj potrebujú. Oči totiž časom podliehajú prirodzeným zmenám, a tak sa mení aj samotná korekcia dioptriami.

Kontaktné šošovky pre unavené oči

Koniec unaveným a suchým očiam pri práci s digitálnymi zariadeniami. Prelomte kruh nepohodlia s mesačnými kontaktnými šošovkami Ultra od Bausch + Lomb s jedinečnou technológiou MoistureSeal.

Žijeme v dynamickej dobe. Dnešným komunikačným jazykom sú obrázky, grafika a emotikony. Čítame menej, ale naše oči sú zaťažované viac. Náš zrak síce nedosahuje kvalitu zobrazenia z kamier dronov, ale zároveň sa naša predstavivosť rozširuje vďaka virtuálnej realite. Hľadáme skúsenosti, ktoré obohacujú náš zrak a zlepšujú náš život. Každý deň vnímame viac zrakových podnetov prostredníctvom displejov a zložitejších grafík na obrazovkách.

Pri používaní digitálnych zariadení žmurkáme o 66 % menej. Kontaktné šošovky Bausch + Lomb ULTRA s technológiou MoistureSeal zabraňujú vysychaniu šošoviek spôsobené zníženým žmurkaním. Táto technológia zaisťuje 95 %-né zvlhčenie povrchu kontaktných šošoviek po celých 16 hodín a vďaka tomu dochádza k zníženiu pocitu suchých očí a únavy. Na Slovenskú sú aktuálne v ponuke tieto tri druhy kontaktných šošoviek ULTRA – sférické, tórické (Ultra for astigmatism) a presbyopické (Ultra for presbyopia). Viac sa o nových kontaktných šošovkách dozviete na tejto stránke.

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com