www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Cvičiť by mali aj vaše oči

Kto sa dnes zdravo nestravuje alebo necvičí, ten nie je „in“. Veď starať sa o telo by malo byť samozrejmosťou, nie? V zdravom  tele zdravý duch, ale čo v takých očiach? Možno šošovky, ale staráte sa o ne rovnako dobre, ako o zvyšok vášho organizmu?

BLOGY NA WEB (5)Možno neviete ako na to, možno nemáte čas študovať, ako na to a možno len potrebujete inšpiráciu. A tá k vám práve prichádza! Rozhodla som sa, že spíšem tie naj cviky pre oči, ktoré zvládne hocikto. Oči majú svaly, ktoré potrebujú sem-tam precvičiť. Veď spraviť pre nie aspoň niečo nebude vôbec na škodu, pretože sa vám odvďačia lepšou kondíciou.

 • Ukazovákom sa dotknite miesta medzi obočím a zaostrite naň pohľad. Potom zvoľna ukazovákom pohybujte smerom od očí, až kým nie je vaša ruka celkom vystretá. Niekoľko sekúnd držte prst v tejto polohe a potom ho pomaly vráťte na východiskové miesto. Na chvíľu si zakryte oči dlaňami.
 • Vystrite pred seba pravú ruku palcom hore. Zaostrite pohľad na stred palca a rukou postupne pohybujte doprava. Palec pritom sledujte očami bez toho, aby ste pohli hlavou. V polohe, keď už prst ďalej sledovať nemôžete, zostaňte pätnásť až tridsať sekúnd. Potom pohybujte rukou späť a stále sledujte palec očami. Na chvíľu si zakryte oči a potom opakujte cvik ľavou rukou na opačnú stranu.
 • Na päť sekúnd sa zahľaďte najprv čo najviac doprava bez toho, aby ste pritom pohybovali hlavou. Potom sa pozrite čo najviac doľava a vydržte tak päť sekúnd. V rovnakom časovom úseku sa potom pozerajte smerom dole pozdĺž nosa.
 • Budete potrebovať veľké hodiny, alebo si nakreslite na papier veľký ciferník. Zrakom postupujte po číslach tak, aby sa oči pohybovali trhavo, ako sekundová ručička. Pri každom čísle zotrvajte sekundu, to isté zopakujte aj v opačnom smere.
 • Ak máte unavené oči a nič sa vám už nechce, stačí, ak si silno pošúchate dlane, vytvoríte z nich mištičky, priložíte ich na oči a vychutnáte si liečivé teplo.
 • Hlavu držte pokojne a uvoľnite ju. Očami pohybujte smerom hore a usilujte sa pozrieť na koreň nosa, potom nadol, čo najnižšie. Vo svaloch oka by ste mali cítiť určité napätie. Hlavou nepohybujte a obočie držte na mieste. Pohyby očí by mali byť pomalé, plynulé a pravidelné. Po niekoľkých pohyboch oči zavrite a nechajte ich niekoľko sekúnd oddýchnuť. Týmto uvoľnením svalov dosiahnete, že budete schopní pozrieť sa nižšie a vyššie ako predtým. Navyše rovnomerne prekrvíte očné svaly. Tento cvik opakujte 6x.
 • Sadnite si na tiché a pohodlné miesto, uvoľnite sa dýchaním a premasírujte si špičku nosa až zružovie a pocítite brnenie. Predstavte si, že máte čarovnú ceruzku, ktorá sa automaticky vysúva a zasúva. Je ľahšia ako vzduch. Potom ju upevnite na špičku svojho brniaceho nosa a môžete začať. Končekom zázračnej ceruzky obkresľujte obrysy predmetov vo svojom okolí. Vzdialené, blízke, malé aj veľké, môžete ich spájať. Všetko robte voľne a pomaly. Obkresľovaním sa môžete baviť kedykoľvek a kdekoľvek. Všetky dôležité svaly okolo očí sa vám začnú uvoľňovať.
 • Cvik začnite tým, že sa pozriete na koreň nosa a očami intenzívne krúžte smerom doprava, nadol, doľava a späť. Potom zmeňte smer. Pri tomto cviku môžete mať zatvorené oči. Opakujte 4x.
 • Pohľad zamierte na špičku nosa a žmurkajte. Po chvíľke zdvihnite ukazovák a pozrite sa na jeho špičku. Počas toho, ako budete žmurkať, zamierte pohľad približne päť metrov pred seba a potom najďalej, ako viete. So žmurkaním neprestávajte a postupne sa vracajte do polohy, pri ktorej ste s cvikom začali.
 • Na tento cvik potrebujete veľké hodiny alebo ich jednoduchú kresbu. Hýbte očami tak, ako keby ste sledovali sekundovú ručičku. Pohyby musia byť trhavé. Pri každom čísle sa zastavte na jednu sekundu a cvičte aj v opačnom smere.
 • Zrak namierte doprava naviac, ako to ide. Potom sa rovnakým spôsobom pozrite doľava. Cvik opakujte nenásilne 4 – 6 x na každú stranu. Medzi jednotlivými cvičeniami doprajte svojim očiam krátky oddych tak, že ich na niekoľko sekúnd zavriete. Cvikom sa vaše oči budú uvoľňovať a vy budete vidieť viac do strán ako pred tréningom.
 • Oči zavrite, ruky zovrite v päsť a ukazováky priložte na očné buľvy. Trikrát ich pretrite a potom päsťami skĺznite na spánky. V ich priehlbine ich trite kĺbom ukazováka. Potom si znova pretrite oči rukami zovretými v päsť. Cvik opakujte 3x.

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com