www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Dezinfekcia ako nevyhnutná súčasť života šošovkára

Urobili sa mnohé výskumy o tom, kde sa nachádza najviac baktérií či iných choroboplodných zárodkov. Čo tipujete vy? Asi toaletu, nie? Veľkou konkurenciou pre toaletu sú tlačidlá vo výťahu, kuchynská hubka na riad, verejné autobusy či plocha vášho smartfónu!

Hygiena nadovšetko

Baktérie sa najčastejšie prenášajú fyzickým kontaktom, čiže dotykom. Je preto dôležité venovať hygiene rúk dostatočné množstvo času, energie a pozornosti. A to najmä vtedy, ak ideme pracovať s kontaktnými šošovkami.

Vždy si umývajte ruky keď sú viditeľne špinavé, ale aj po smrkaní, kašľaní alebo kýchaní, po príprave jedla alebo po dotyku s neumytým ovocím a zeleninou, po práci v záhrade či špinavom prostredí, po kontakte s chorým človekom, po použití toalety, po kontakte so zvieraťom, po dotyku s odpadkami a samozrejme pred vkladaním a pred vybratím kontaktných šošoviek z oka.

Správne umývanie rúk

Pri umývaní rúk platia jednoduché pravidlá. Najlepšia na umývanie rúk je teplá tečúca voda, ale vždy lepšie studená alebo z fľaše ako žiadna 😊 Umývanie by malo byť dôkladné (aj medzi prstami!) a mali by ste používať kvalitné mydlo, ktoré ničí baktérie, ale zároveň nevysušuje namáhanú pokožku rúk. Ruky si po umytí osušte v čistom uteráku. Ak nemáte prístup k vode a mydlu, určite použite aspoň dezinfekčný gél na zničenie baktérii.

Baktérie a šošovky

Čo sa vlastne môže stať, ak si neumytými rukami budete vkladať kontaktné šošovky do oka? Možno nič. A možno veľa. Baktérie, ktoré sa dostanú do očnej sliznice môžu ľahko spôsobiť zápal oka, v horších prípadoch až infekciu. Obe ochorenia sú sprevádzané nepríjemnými a bolestivými príznakmi, opuchmi, začervenaním a podobne. Ak sa chcete týmto zdravotným komplikáciám vyhnúť určite striktne dodržujte hygienu rúk ako aj dezinfekciu šošoviek.

Dezinfekcia kontaktných šošoviek

Najľahšie je to s dezinfekciou jednodňových šošoviek, pretože tam tento krok viac-menej odpadá. Umytými rukami ich ráno vyberiete z obalu, vložíte do očí, večer s umytými rukami vyberiete a jednoducho vyhodíte. Takže nepotrebujete žiadny roztok.

Pri kontaktných šošovkách s plánovanou výmenou je potrebné si na dezinfekciu vybrať viacúčelový roztok alebo peroxidový systém. Peroxidové i viacúčelové roztoky čistia a dezinfikujú kontaktné šošovky rozložením a odstránením zachytených usadenín, proteínov a tukov (lipidov). Na rozdiel od viacúčelových roztokov, peroxidové roztoky neobsahujú konzervačné látky. Sú určené nositeľom, ktorí zle reagujú na určité konzervačné látky. Peroxidové systémy sú dobre tolerované a extrémne účinné proti baktériám.

Roztoky od Bausch+Lomb

Viacúčelový roztok Biotrue* – je inšpirovaný fyziológiou ľudských očí. Roztok Biotrue* udrží kontaktné šošovky vlhké až 20 hodín. Poskytuje neprekonateľnú účinnosť dezinfekcie. Jeho pH je rovnaké a pH zdravých sĺz. Zároveň ošetruje, čistí, odstraňuje proteíny, oplachuje, zvlhčuje a uchováva mäkké kontaktné šošovky vrátane silikónhydrogélových kontaktných šošoviek.

Viacúčelový roztok ReNu MultiPlus*, je určený na oplachovanie, dezinfekciu, uchovávanie, odstraňovanie bielkovinových usadenín, navlhčovanie a čistenie.

Viacúčelový roztok ReNu Advanced* je tu pre tých najnáročnejších, ktorí potrebujú mať svoje šošovky čisté na 99,9 %. Vďaka svojmu zloženiu môže viacúčelový roztok ReNu Advanced* smelo konkurovať aj tým peroxidovým. Obsahuje dve povrchovo aktívne látky a trojitý dezinfekčný systém, čo zabezpečí zničenie 99,9 % baktérií počas 4 hodín, ako aj zvlhčenie až na 20 hodín.

Roztok EasySept*od Bausch + Lomb je peroxidový systém čistenia a jeho najväčšou výhodou je, že ničí takmer 100 % baktérií. Zásadný rozdiel oproti viacúčelovým roztokom spočíva v chemickom procese čistenia a dezinfekcie. Je určený nositeľom, ktorí z nejakého dôvodu nevyhovujú viacúčelové roztoky (alergie, precitlivenosť na viacúčelové roztoky a pod.).

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com