www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb
Alergia je piatym najrozšírenejším chronickým ochorením v priemyselných krajinách sveta. Dotýka sa všetkých vekových kategórií ľudí, pričom u detí mladších ako 18 rokov je treťou najčastejšou chronickou chorobou. Mnohí alergici so zrakovou korekciou zvyknú pociťovať rôzne príznaky alergie, medzi ktoré patria napríklad aj problémy s videním. Chcú si však zlepšiť kvalitu života tým, že siahajú po kontaktných šošovkách. Hovoríme o mladých a aktívnych ľuďoch, ktorým kontaktné šošovky poskytujú väčšie pohodlie a uspokojujúcu korekciu videnia v porovnaní s klasickými okuliarmi.
Alergici to nemajú ľahké. Zdanlivý začiatok jari (podľa počasia, nie dátumu) mnohí z nás nevnímajú tak, že by mal predstavovať riziko pre alergikov. No opak je realitou. Len si predstavte, že podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR boli už v 11. týždni tohto roka (teda v čase od 12. – 18. marca 2018) namerané vysoké až veľmi vysoké denné koncentrácie peľu v ovzduší. Išlo najmä o peľové zrná jelše a tisovitých drevín, vysoké hodnoty dosiahli aj spóry vzdušných húb rodu Cladosporium. Dnes už teda neplatí, čo platilo kedysi – zaužívané obdobie alergií sa mení vplyvom aktuálneho počasia a jeho trvanie sa rokmi predlžuje.
Dá sa to aj s alergiou
Fungovanie s jarnou alergiou nie je vôbec jednoduché, čo potvrdí každý silný alergik. Prejavy alergie môžu byť nepríjemné, aj vzhľadom k noseniu kontaktných šošoviek. Jestvuje však niekoľko praktických rád, ako si jednoducho pomôcť aj v takomto prípade. Stačí ich len svedomito dodržiavať a príznaky alergie vás už nemusia (natoľko) trápiť:
Jednorazové šošovky sú ideálnym riešením
Jednodňové šošovky verzus tie s plánovanou výmenou – ktoré sú lepšie? Kým jedny sú pre pedantov, pri druhých starosti s čistením či dezinfikovaním odpadajú. Ráno si stačí vložiť nový sterilný pár šošoviek do očí a večer ich po vybratí jednoducho odhodiť. Koniec roztokom, koniec starostiam a svojim očiam doprajete maximálny komfort a hygienu.
Konzultácia s lekárom
Každý peľový alergik by mal navštíviť svojho alergológa, aby vyšetreniami odhalil alergény, ktoré sú zodpovedné za alergické prejavy. Rovnako prospešné je aj zistenie sezóny v rámci peľového kalendára a naordinovanie liekov na zmiernenie alergie. Ak zhoršené alergické prejavy zasahujú aj oči, na mieste je aj návšteva oftlamológa. V čase zvýšeného výskytu množstva peľu v ovzduší je vhodné obmedziť pobyt vonku na minimum.