www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Jarná alergia a šošovky – ako si pomôcť?

Alergia je piatym najrozšírenejším chronickým ochorením v priemyselných krajinách sveta. Dotýka sa všetkých vekových kategórií ľudí, pričom u detí mladších ako 18 rokov je treťou najčastejšou chronickou chorobou. Mnohí alergici so zrakovou korekciou zvyknú pociťovať rôzne príznaky alergie, medzi ktoré patria napríklad aj problémy s videním. Chcú si však zlepšiť kvalitu života tým, že siahajú po kontaktných šošovkách. Hovoríme o mladých a aktívnych ľuďoch, ktorým kontaktné šošovky poskytujú väčšie pohodlie a uspokojujúcu korekciu videnia v porovnaní s klasickými okuliarmi.

 

Alergici to nemajú ľahké. Zdanlivý začiatok jari (podľa počasia, nie dátumu) mnohí z nás nevnímajú tak, že by mal predstavovať riziko pre alergikov. No opak je realitou. Len si predstavte, že podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR boli už v 11. týždni tohto roka (teda v čase od 12. – 18. marca 2018) namerané vysoké až veľmi vysoké denné koncentrácie peľu v ovzduší. Išlo najmä o peľové zrná jelše a tisovitých drevín, vysoké hodnoty dosiahli aj spóry vzdušných húb rodu Cladosporium. Dnes už teda neplatí, čo platilo kedysi – zaužívané obdobie alergií sa mení vplyvom aktuálneho počasia a jeho trvanie sa rokmi predlžuje.

Dá sa to aj s alergiou

Fungovanie s jarnou alergiou nie je vôbec jednoduché, čo potvrdí každý silný alergik. Prejavy alergie môžu byť nepríjemné, aj vzhľadom k noseniu kontaktných šošoviek. Jestvuje však niekoľko praktických rád, ako si jednoducho pomôcť aj v takomto prípade. Stačí ich len svedomito dodržiavať a príznaky alergie vás už nemusia (natoľko) trápiť:

  • Hygiena rúk – časté mytie rúk mydlom a vodou je na mieste, najmä po príchode z exteriéru do interiéru, aby sa z ich povrchu zmyli peľové častice.
  • Trenie očí – dotyky očí a ich trenie je potrebné obmedziť na minimum.
  • Umelé slzy a očné kvapky – ich aplikácia pomôže podráždeným očiam (najvhodnejšie na použitie sú tie, ktoré sa dajú aplikovať aj pri nosení kontaktných šošoviek). Mnohé antihistamínové očné kvapky na lekársky predpis nie sú vhodné na súčasné použitie s kontaktnými šošovkami, a preto je potrebné ich najskôr nakvapkať do očí, počkať pár minút a až potom vložiť kontaktné šošovky. Rovnako to platí aj na konci dňa – kontaktné šošovky z očí najskôr vybrať a až potom nakvapkať.
  • Kontaktné šošovky – tabu by malo byť delenie sa o ne s niekým ďalším, ich prenášanie (predlžovanie termínu výmeny šošoviek), ako aj spanie so šošovkami (pokiaľ to výrobca nepovoľuje). V prípade väčších ťažkostí s podráždením alebo začervenaním očí v súvislosti s alergiou je vhodné preorientovanie sa na jednodňové jednorazové kontaktné šošovky. Napríklad šošovky Biotrue One Day fungujú ako ľudské oči, sú vyrobené z revolučného materiálu hypergel a obsahujú až 78 % vody.
  • Čistenie a dezinfekcia kontaktných šošoviek – vyžadujú zodpovedný prístup, aby sa šošovky dôkladne zbavili drobných peľových častíc. Je potrebné dodržiavať odporúčaný postup čistenia a dezinfikovať po dobu uvedenú na roztoku. Napríklad, v roztoku Biotrue MultiPurpose alebo ReNu MultiPlus, stačí vyčistené kontaktné šošovky ponechať 4 hodiny a sú dôkladne vydezinfikované.

Jednorazové šošovky sú ideálnym riešením

Jednodňové šošovky verzus tie s plánovanou výmenou – ktoré sú lepšie? Kým jedny sú pre pedantov, pri druhých starosti s čistením či dezinfikovaním odpadajú. Ráno si stačí vložiť nový sterilný pár šošoviek do očí a večer ich po vybratí jednoducho odhodiť. Koniec roztokom, koniec starostiam a svojim očiam doprajete maximálny komfort a hygienu.

Konzultácia s lekárom

Každý peľový alergik by mal navštíviť svojho alergológa, aby vyšetreniami odhalil alergény, ktoré sú zodpovedné za alergické prejavy. Rovnako prospešné je aj zistenie sezóny v rámci peľového kalendára a naordinovanie liekov na zmiernenie alergie. Ak zhoršené alergické prejavy zasahujú aj oči, na mieste je aj návšteva oftlamológa. V čase zvýšeného výskytu množstva peľu v ovzduší je vhodné obmedziť pobyt vonku na minimum.

 

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com