www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Kreatívni ľudia vraj vidia svet inak

Nová štúdia publikovaná v časopise Journal of Research and Personality naznačuje, že ľudia, ktorí prejavujú vysokú úroveň otvorenosti pri osobnostnom teste (a sú hnacou silou tvorivosti), zažívajú aj jedinečný jav nazývaný „binokulárna rivalita“.

BLOGY NA WEB (2)Binokulárna rivalita sa deje, keď každé oko vykazuje iný obraz a mozog ho spája do jedného jednotného obrazu – formy tvorivého myslenia.

Mozog väčšiny ľudí dokáže spracovať len jeden obrázok naraz. Keď sa stretnete s dvomi rôznymi obrázkami (v prípade tejto štúdie, červená náplasť a zelená náplasť na oddelených očiach), väčšina ľudí sa otočila dozadu a dopredu, aby sa sústredila na jednu alebo druhú, a nemohla zlúčiť dva protichodné podnety.

Štúdia zistila, že obzvlášť otvorení ľudia videli kombinovanú červenú a zelenú náplasť. Ich mozgy vzali tieto dva nekompatibilné obrazy a zmenili ich na niečo harmonické, ktoré výskumníci interpretujú ako formu tvorivého myslenia. Inými slovami, tvoriví ľudia skutočne vidia a vnímajú svet inak.

Treba však poznamenať, že vysoká úroveň otvorenosti sa v niektorých prípadoch spája aj s náznakom halucinácie – kreatívci totiž môžu vidieť aj veci, ktoré tam v skutočnosti nie sú. Záverom teda je, že binokulárna rivalita je do veľkej miery podmienená osobnosťou daného človeka. Myslíte si, že patríte k nim aj vy?

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com