www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Letné tipy pre nosenie kontaktných šošoviek

Teplo, slnko, voda a more dobrodružstiev. Zrejme také je aj vaše tohoročné leto a kontaktné šošovky pri tom musia byť. Aby ste mali prázdniny ozaj bezstarostné, prečítajte si naše rady.

Kontaktné šošovky je možné nosiť bezpečne počas celého roka. Každá sezóna však so sebou prináša rôzne podmienky a činnosti, ktoré je potrebné zohľadniť.

Tak, ako môže mať vplyv jasné slnečné svetlo, klimatizácia, kvitnúce kvety a čerstvo pokosená tráva, môžu zavážiť ešte ďalšie faktory ako kúpanie v chlórovom bazéne či v morskej vode.

Noste slnečné okuliare

Asi nikomu nemusíme opakovať, že slnečné okuliare sú v lete naozaj potrebné. Boli by ste však prekvapení, koľko ľudí funguje, dokonca aj v lete, bez akýchkoľvek slnečných okuliarov. Okrem toho, že oči vďaka nim cítia uvoľnene, slnečné okuliare chránia oči pred škodlivými ultrafialovými lúčmi zo slnka. No slnečné okuliare majú aj ďalšiu výhodu pre „šošovkárov“, keďže chránia nositeľov kontaktných šošoviek pri ich nosení tak, že sú bariérou očí pred účinkami vetra, ktorý by mohol povrch očí vysušiť. Kontaktné šošovky potrebujú dostatočné zvlhčenie, aby správne fungovali, preto je vietor ich nepriateľ.

Skúste jednodňovú verziu šošoviek

Práve leto je typické pre dostatok slnka, vetra, vody a pestrosti prírody všeobecne. Lenže, je to aj istá skúška našich očí a kontaktných šošoviek. Neraz sa stáva, že oči dajú na známosť, že niečo s nimi nie je v poriadku – začervenajú, sú podráždené s pocitom cudzieho telesa. Práve vtedy je vhodné navštíviť svojho očného lekára a poradiť sa, či by voľba jednorazových, teda jednodňových kontaktných šošoviek nebola pre vaše oči tou najlepšou. Predsa len, ide o revolúciu v priemysle kontaktných šošoviek za posledné roky, vďaka ktorej máte šancu si dať do očí každý deň úplne novú a čistú šošovku. Ideálne sú najmä pre ľudí, ktorí trpia suchými očami alebo silnými alergiami. Keď vyskúšate denné jednorazové kontaktné šošovky – napríklad Biotrue ONEday, je veľká pravdepodobnosť, že sa už nikdy nevrátite ku kontaktným šošovkám s plánovanou výmenou.

Takto plávajte so šošovkami

Kontaktné šošovky by nemali prísť do styku s vodou, čo platí dvojnásobne pre vysoko chlórovanú vodu v bazénoch. Teplé vodné prostredie v stojatých vodách jazier je živnou pôdou pre rôzne baktérie, plesne či huby, ktoré môžu ohroziť vaše oči a spôsobiť nepríjemný zápal. Aby ste zabránili možným nepríjemnostiam, vždy majte na očiach plavecké okuliare.

Používajte umelé slzy alebo kvapky do očí

V letnom počasí má povrch očí tendenciu podliehať vplyvom počasia, čo si najčastejšie odnáša práve slzný film, ktorý stráca svoju prirodzenú vlhkosť. Aj z toho dôvodu sa odporúča aplikovať do očí umelé slzy dvakrát až štyrikrát denne, aby boli opakovane zvlhčované kontaktné šošovky. To vám zabezpečí pohodlie v očiach a jasné videnie. Myslite však na to, že nie všetky umelé slzy či očné kvapky sú kompatibilné s kontaktnými šošovkami a niektoré sa nemôžu aplikovať v prípade, že máte v očiach kontaktné šošovky. V závislosti od vašej jedinečnej fyziológie očí vám lekár alebo lekárnik môže odporučiť určitý typ očných kvapiek, preto je vhodné sa najskôr poradiť.

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/.

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com