www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Moje prvé šošovky

Rozhodli ste sa rozlúčiť s okuliarmi aspoň počas dňa a chcete si zaobstarať svoje prvé kontaktné šošovky? Neviete, kde začať a koho sa spýtať? Ako na to sa dozviete pekne krok za krokom, tak pozorne čítajte…

BLOGY NA WEBPrečo šošovky?

Každý má svoj dôvod, možno aj viaceré dôvody. Pre niekoho sú prioritou športové aktivity bez obmedzení, niekto hľadá plnohodnotnú náhradu za dioptrické okuliare a pre niekoho je dôležitý výzor. Rozdiel je teda v tom, čo konkrétne hľadáte a podľa toho by ste si mali vybrať aj typ kontaktných šošoviek.

Jednorazové, teda jednodňové kontaktné šošovky sú ideálnou voľbou pre všetkých – a najmä pre tých, ktorí budú kontaktné šošovky striedať aj s dioptrickými okuliarmi. Ich výhodou je jednoduché použitie a maximálna úroveň hygieny bez starostí. Šošovky ráno nasadíte a večer ich vyhodíte do odpadkového koša.

Dlhodobé nosenie si vyžaduje kontaktné šošovky iného druhu, ktoré sú spojené aj istou potrebnou starostlivosťou. Máte na výber a podľa ich frekvencie výmeny si môžete vybrať z dvojtýždenných, mesačných a zo špeciálneho variantu. Niektoré z nich dokonca povoľujú aj nepretržité, ale frekvenčne skrátené nosenie, čiže je možné s nimi i spať.

Návšteva očného špecialistu

Aj keď dnes vládnu obchodu e-shopy, prvé šošovky si takto určite nezakúpite. Aby vám sadli, je nevyhnutné vyšetrenie očným špecialistom alebo očným lekárom. Čo vás čaká na vyšetrení?

Nemusíte mať žiadne obavy. Okrem krátkeho rozhovoru vám optometrista zistí presné dioptrie (teda korekciu zraku), zakrivenie očí ako aj ich priemer. To všetko sú parametre potrebné k tomu, aby ste si zvolili také kontaktné šošovky, ktoré vám budú dobre sedieť a budete sa s nimi cítiť natoľko príjemne, že ich v očiach nebudete vôbec vnímať. Preto je dobré si skúšobný pár šošoviek poriadne vyskúšať ešte priamo na vyšetrení, aby ste vedeli posúdiť možný problém pri nosení. Ak máte pocit, že to nie je to pravé orechové, skúste optometristu poprosiť o skúšku podobných šošoviek možno aj od iného výrobcu, pretože rovnaké parametre nemusia znamenať rovnaký komfort. Niekedy je rozhodujúci aj samotný materiál, z ktorého sú šošovky vyrobené.

Starostlivosť o šošovky

Okrem výberu kontaktných šošoviek si nechajte poradiť aj v otázkach starostlivosti. Je dôležité, aby ste sa naučili, ako šošovky udržiavať čisté pre pohodlné a bezproblémové nosenie. Všetky dôležité informácie nájdete aj v pokynoch pre používanie kontaktných šošoviek, ktoré dostáva každý „šošovkár“ začiatočník.

Tréning

Asi ako všetko v živote, aj nasadzovanie resp. nosenie kontaktných šošoviek si vyžaduje potrebný tréning. Chce to len trpezlivosť a prax, časom prídete na rôzne finty, ako vám to pôjde pekne od ruky. To, čo vám bude spočiatku trvať možno aj desiatky minút neskôr zvládnete za minútku. A vy sa už len budete smiať na tom, čo ste tam kedysi pred tým zrkadlom toľko nacvičovali :-)

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com