www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Multifokálne kontaktné šošovky

Starneme všetci. Čoraz náročnejším aktivitám musíme prispôsobiť svoje životné rytmy, pričom zaťažujeme aj náš zrak. Kým do istého veku nám stačí korekcia jednej vzdialenosti, s pribúdajúcim vekom sa to mení.

Presbyiopia sa objavuje zväčša po štyridsiatke

Čoraz častejšie vy­hľadávajú ľudia v presbyopickom veku očných špecialistov a očakávajú istú pomoc pri problémoch so zrakom pri videní na rôzne vzdialenosti.

Presbyopia je fyziologický úbytok akomodácie, teda úbytok pružnosti očnej šošovky vďaka čomu oko nedokáže presne zaostriť predmety alebo čítaný text v blízkej vzdialenosti do 33 cm. Typickým príkladom presbyopie je tzv. dlhá ruka, kedy sa človek snaží naťahovať paže čo najďalej od seba, aby dokázal zaostriť na text v novinách alebo v mobile. Po preventívnom vyšetrení očným lekárom prichádza na rad predpis okuliarov na čítanie, prípadne informovanie klienta o multifokálnych kontaktných šošovkách.

Na dizajne záleží

Multifokálne alebo aj progresívne kontaktné šošov­ky sú pre korekciu k dispozícii v rôznych prevedeniach. Odlišuje ich predovšetkým materiál, z ktorého sú tieto špeciálne kontaktné šošovky vyrobené, pretože môže ovplyvniť celkový priebeh ich aplikácie. Úlohu potom zohrávajú aj dizajny a konštrukčné vyhotovenie. Častou voľbou je rovnaký dizajn pre obe oči, čo znamená, že stredová zóna pre pohľad nablízko postupne prechádza do zóny pre pohľad na strednú vzdialenosť a plynulo prechádza pre pohľad do diaľky. Ak sa pýtate, aká je to stredová vzdialenosť – je to napríklad práca s počítačom alebo práca v kuchyni.

Nové ULTRA for presbyopia

K najnovším typom na našom trhu patria multifokálne (presbyopické) šošovky Ultra for presbyopia od Bausch+Lomb. Majú veľa vylepšení, najmä v optickej časti, novoprerobený 3-zónový dizajn a za­komponované zmáčadlo – PVP, ktoré zabezpečuje povrchu oka dostatočnú hydratáciu a príjemný pocit s nasadenými šošovkami. Pribúda stále viac ľudí, ktorí potrebujú používať tento typ šošoviek na korekciu presbyopie. Chcú lepšie vidieť do blízka, ako aj na pracovnú vzdialenosť bez toho, aby museli robiť kompromis pri pohľade do diaľky. Rozhodnú sa pre kontaktné šošovky z dôvodu, aby necítili rozdiely pri pozeraní na rôzne vzdialenosti.

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/.

Blog vznikol v spolupráci s doc. Mgr. Pavlom Benešom, Ph.D., KOO LF MU Brno.

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com