www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Nástrahy leta na oči a kontaktné šošovky

Slnko svieti, voda láka. Leto je už pomaly tu, a preto je dobré vedieť, čo všetko v sebe skrýva a ako nás môže ohroziť. Veď dostatočná ostražitosť v tomto smere sa naozaj vypláca, keďže chrániť si oči nebolo a nie je nikdy na škodu.

BLOGY NA WEB (3)Kúpanie sa v jazerách alebo v bazénoch – nezáleží na tom, či ide o vodu v umelom alebo prírodnom zdroji. Je však dôležité spomenúť, že najbezpečnejšie je kúpanie na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva. Preto je vhodné navštevovať kúpaliská s povolenou prevádzkou a pred ich návštevou sa informovať o ich aktuálnom stave. Vodou sa najčastejšie šíria pôvodcovia črevných nákaz, najmä baktérie, ktoré sa za normálnych okolností vyskytujú v stolici, ale ich malé množstvo vo vode u dospelých nemusí predstavovať nebezpečenstvo. Zvýšený výskyt týchto baktérií však môže vyvolať hnačkové ochorenia, spôsobiť vírusové ochorenia ako sú zápaly očných spojoviek alebo vírusový zápal pečene typu A. Chlór a ďalšie chemikálie sa pridávajú do vody v bazénoch preto, aby pomáhali udržiavať vodu čistú a eliminovali baktérie. Červené a podráždené oči však nevznikajú z chlóru, ale z prítomného moču a ďalších nečistôt vo vode (zvyšky potu, krému na opaľovanie, z rôznej kozmetiky a pod.). Pri plávaní so šošovkami je potrebné myslieť na améby (meňavky), pretože napríklad akantaméby vnikajú do oka a spôsobujú ťažký zápal rohovky spôsobujúci aj možnú stratu zraku. Vo vode sa meňavky ľahko dostanú pod šošovku, kde sa rozmnožujú a parazitujú. Najväčším rizikom sú teplé sladkovodné nádrže, napríklad plytké rybníky. Preto si vždy po kúpaní vyberte šošovky z oka, vyčistite ich roztokom, prípadne ich rovno vymeňte. Potápanie je tiež možné aj so šošovkami, ale je nevyhnutné použiť ochranné plavecké alebo potápačské okuliare. Ideálnym riešením a prevenciou zároveň je používanie jednodenných (jednorazových) kontaktných šošoviek v kombinácii s plaveckými okuliarmi. Ak by sa predsa len nejaké problémy objavili (pálenie, svrbenie, začervenanie oka, zahmlené videnie), je vhodné neodkladne navštíviť očného lekára.

Slnečné žiarenie – nemusíme pripomínať, že každý z nás by si mal chrániť zrak pred nebezpečných slnečným žiarením. Ak nosíte okuliare, len veľmi ťažko si môžete vybrať slnečné okuliare podľa svojho gusta a najnovšej módy. Pri šošovkách však máte viacero možností. Niektoré už dnes obsahujú určité percento UV filtra, ale lekári aj napriek tomu odporúčajú používať aj kvalitné slnečné okuliare, ktoré chránia celé oko. Pri kúpe slnečných okuliarov musíte dbať na kvalitný UV filter. Ak ho okuliare neobsahujú, ich nosením si poškodíte zrak viac ako v prípade, že by ste nemali žiadne slnečné okuliare. Je to spôsobené tým, že tmavé sklá rozšíria zrenicu, do ktorej potom dopadá viac škodlivých slnečných lúčov, pred ktorými ju nekvalitné slnečné okuliare neochránia.

Alergie – o nich sme písali už v rôznych blogoch v minulosti, keďže alergény nám dokážu znepríjemniť videnie, spôsobiť opuchy, začervenanie, prílišné slzenie a následné vysychanie oka, či podobné nepríjemné prejavy.

Hmyz – ten vie ale narobiť neplechu! Drobný, ale aj väčší poletujúci či lezúci hmyz je cudzím telesom, ktoré sa vám môže dostať hravo do oka. Ak je v ňom aj šošovka, pri vybratí hmyzu je potrebná maximálna opatrnosť. Vždy zvoľte čistý, napríklad papierový obrúsok, s ktorým sa neželaného hosťa zbavíte rýchlo a elegantne.

Prach a piesok – fúka vetrík, fúka? Keď sa spojí s prachom a pieskom napríklad pri jazde na bicykli, pre oči to nie je nič príjemné. Mini až mikro čiastočky dokážu oko poriadne podráždiť, a preto by ste mali vedieť rýchlu pomoc v takomto prípade. Ideálne je so sebou nosiť umelé slzy alebo očné kvapky (aplikovateľné aj pri nosení kontaktných šošoviek), ktoré si nakvapkáte do očí a s veľkou pravdepodobnosťou svoj problém rýchlo zažehnáte. Vytekajúce slzy z očí a prach je ideálne utrieť do čistého (papierového) obrúska, ktorý potom odhodíte. Ak by bolo znečistenie a podráždenie silnejšie a nezabrala by táto prvá pomoc, skúste si šošovky z očí vybrať a vyčistiť ich roztokom na to určeným. Očiam by sa malo po chvíli uľaviť, a tak môžete šošovky opäť nasadiť.

A aké máte vy skúsenosti, nezabudli sme na niečo? Dajte nám vedieť a napíšeme o tom :)

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka

 

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com