www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Nepodceňujte modré svetlo z digitálnych zariadení

S mobilom, tabletom či počítačom trávime čoraz viac pracovného aj voľného času. Vedci však zistili mechanizmus škodlivého pôsobenia modrého svetla na oči, ktoré môže výrazne oslabiť zrak.

Z nedávnej štúdie vedeckého žurnálu Scientific Reports vyplýva, že pod vplyvom modrého žiarenia sa na fotoreceptoroch očí tvoria toxíny, ktoré môžu mať za následok takzvanú makulárnu degeneráciu. Tá je hlavnou príčinou slepoty v USA, a preto sa vedci z Toledskej univerzity venovali podrobne vplyvu modrého svetla na ľudský zrak.

Problémom modrého svetla sú toxíny

Nevyliečiteľná makulárna degenerácia poškodzuje svetlocitlivé bunky a zvykne sa prejavovať zhruba vo veku 50 až 60 rokov.

Aby svetlocitlivé bunky bezchybne fungovali, potrebujú molekuly retinalu (forma vitamínu A). Ak sú však molekuly retinalu vystavené modrému svetlu, dochádza k chemickej reakcii, vďaka ktorej sa vo svetlocitlivých bunkách tvoria jedovaté látky a poškodzujú ich. Vedci vo výskume zistili, že k takémuto procesu dochádza len pri modrom svetle, keďže zelené, žlté a červené svetlo bolo v poriadku. Ochrannú funkciu buniek v oku a v tele má prírodný antioxidant alfa tokoferol, derivát vitamínu E, ktorý vekom slabne.

Pozor na tmu a obrazovku

Platí, že neustále vystavovanie sa modrému svetlu nie je pre prospešné pre ľudský zrak. Avšak mnohí výrobcovia mobilných zariadení už vyrábajú tieto zariadenia s filtrom modrého svetla. Vedci skúmali, merali a porovnávali svetlo z obrazoviek televízorov, mobilných telefónov a tabletov, aby zistili reakciu buniek v očiach na každodennú záplavu modrého žiarenia. Všetky výsledky ešte neboli publikované, no neodporúčajú sledovať obrazovky v úplnej tme. Pacientov s makulárnou degeneráciou stále pribúda, a preto je výskum skvelým základom pre vývoj účinnej ochrany a liečby.

Kontaktné šošovky vyvinuté pre prácu s digitálnymi zariadeniami

Nosenie kontaktných šošoviek mení integritu slzného filmu a má vplyv na jeho odparovanie. Ak to výrazne pociťujete aj vy, riešením sú kontaktné šošovky ULTRA.

Pri používaní digitálnych zariadení žmurkáme o 66 % menej. Kontaktné šošovky Bausch + Lomb ULTRA s technológiou MoistureSeal zabraňujú vysychaniu šošoviek spôsobené zníženým žmurkaním. Zaisťujú 95 %-né zvlhčenie po celých 16 hodín a pri ich nosení dochádza k zníženiu pocitu suchých očí a únavy. Táto technológia zabezpečuje dokonalé spojenie vysokej priepustnosti kyslíka a dlhotrvajúcu hydratáciu šošoviek. Na Slovenskú sú aktuálne v ponuke tieto tri druhy kontaktných šošoviek ULTRA – sférické, tórické (Ultra for astigmatism) a presbyopické (Ultra for presbyopia).

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/.

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com