www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Peroxid vodíka a kontaktné šošovky? Dokonalá čistota!

Peroxid vodíka (H2O2) používame už takmer 200 rokov a je súčasťou takmer každej lekárničky. Viete, ako užitočne sa dá využiť v domácnosti? Nahrádza nielen dezinfekčné prostriedky, ale aj čistiace potreby či bielidlá.

Hlavnou výhodou peroxidu vodíka je, že je netoxický a nedráždi dýchacie cesty na rozdiel od iných čistidiel. A navyše, 3 %-ný roztok nestojí veľa a dá sa kúpiť v každej lekárni.

Toto je 15 tipov na využitie peroxidu vodíka v domácnosti:

 1. DEZINFEKCIA –Spolu s odfarbovaním vlasov patrí dezinfekcia rán k známym možnostiam využitia peroxidu vodíka. V súčasnosti sa však už vie, že to nie je najvhodnejší spôsob na čistenie rán (v rámci pravidelnej starostlivosti). Zistilo sa totiž, že síce dobre zbavuje mikróbov, ale súčasne mierne poškodzuje zdravé tkanivo a tým pádom spomaľuje hojenie. Preto ho použite len v prípade veľmi silného znečistenia alebo pri prvom náznaku infekcie. Kontakt zranenia s peroxidom by mal byť čo najkratší.
 2. ODSTRÁNENIE BAKTÉRIÍ Z OVOCIA A ZELENINY –Všetci vieme, že opláchnutie týchto plodín pod tečúcou vodou veľmi nepomôže. Napustite kuchynský drez studenou vodou a pridajte do nej ¼ šálky peroxidu. Ovocie ponorte na niekoľko minút do tejto vody a potom opláchnite pod tečúcou vodou. Takýto spôsob bude oveľa účinnejší. Zároveň vydrží zelenina oveľa dlhšie čerstvá.
 3. SUPERSANITÁCIA – Ak pridáte pol deci peroxidu do umývačky riadu, podporíte dokonalé vyčistenie nielen kuchynských tanierov, príborov a hrncov ale tiež samotnej umývačky.
 4. BIELENIE – Zabudnite na chemické bielidlá. Ak pridáte do prania 1 dcl peroxidu, bude to skvelý spôsob ako zvýšiť belosť bielizne či odevov, odstrániť škvrny a tiež v rovnakom čase vyčistiť práčku.
 5. ÚSTNA VODA – Môžete si vytvoriť prirodzenú ústnu vodu a osviežovač dychu zmiešaním peroxidu vodíka a čerstvej vody. Rovnako ako pri bežnej ústnej vode vykloktajte, no nikdy neprehĺtajte. Ústnu dutinu zbavíte mikróbov, zuby budete mať belšie a navyše, peroxid dokonale potlačí zápach z úst. Majte však na pamäti, že počas používania budete mať v ústach horkú chuť. Preto si na záver vypláchnite ústa čistou vodou.
 6. ZUBNÁ PASTA – Ide o jednoduchú kombináciu peroxidu vodíka a jedlej sódy (bikarbóny). Z týchto dvoch ingrediencií vymiešajte kašičku, ktorou si potom pomocou zubnej kefky vyčistíte zuby klasickým spôsobom. Tradične je peroxid dobrý liek pri miernych zápaloch ústnej dutiny. Lyžičku tekutiny rozrieďte v pohári vody a niekoľkokrát denne si vyplachujte ústa.
 7. DEZINFEKCIA ZUBNÝCH KEFIEK – Dezinfikujte si s roztokom pravidelne zubné kefky aj tie špeciálne medzizubné. Namočenie kefky na zuby v peroxide vodíka patrí medzi spôsoby využitia, aby ste ju udržali v čistote a zabránili prenosu choroboplodných zárodkov. To je obzvlášť užitočné ak vy alebo niekto z vašej rodiny má prechladnutie alebo chrípku.
 8. ČISTENIE HRAČIEK – Kvôli svojim vlastnostiam je peroxid ideálnym čističom a dezinfekčným prostriedkom pre detské hračky a všetko, s čím vaše deti prídu do styku.
 9. MYKÓZA NÔH – Trápi vás mykóza nôh alebo nechtov? Urobte si roztok, kde zmiešate peroxid s vodou v pomere 1:3. Nalejte ho do menšieho lavóra, umývajte si celé chodidlá a pleseň čoskoro zmizne. Pár kvapiek látky do vody na polievanie vám pomôže zbaviť sa aj plesní na listoch izbových kvetín.
 10. ČISTENIE KONTAKTNÝCH ŠOŠOVIEK – Peroxid vodíka sa používa ako dezinfekčný prostriedok pri čistení kontaktných šošoviek, pretože dokáže rozložiť proteíny, ktoré sa na šošovkách tvoria kvôli imunitnej reakcii očí. V ponuke produktov značky Bausch + Lomb je aj peroxidový roztok EasySept na kontaktné šošovky. Je to ideálna voľba a vítaná zmena pre citlivé oči, výsledkom jednoduchého jednokrokového systému starostlivosti sú dokonale čisté kontaktné šošovky. 
 11. PROTI PLESNIAM PÔDY A PRE LEPŠÍ RAST RASTLÍN – Mnohí záhradkári používajú jednoduchý trik aby priviedli kyslík priamo ku koreňom kvetov a iných rastlín. Používajú roztok peroxidu a vody v pomere 1:30 a s ním rastliny zalievajú ku korienkom. Zároveň sa v takto polievanej zemi nevyskytuje pleseň.
 12. DEZINFEKCIA CHLADNIČKY A SANITY – Peroxidom v spreji dezinfikujte vnútro chladničky aj desiatových škatuliek do školy pre deti. Peroxidom dezinfikujte tiež sanitu v kúpeľni a na WC, použite ho aj na sklá a zrkadlá, nebudú na nich šmuhy.
 13. NA ŠKVRNY OD KRVI – Ak máte na bielizni škvrnu od krvi, nalejte peroxid priamo na príslušné miesto. Nechajte asi minútu pôsobiť, potom bielizeň vydrhnite a opláchnite studenou vodou. Podľa potreby proces zopakujte. Opäť platí pravidlo používania len na bielu bielizeň. S peroxidom odstránite aj žlté zapotené škvrny v podpazuší bielych tričiek.
 14. KUCHYŇA – Kuchynskú linku, dosky stolov a tiež doštičky na krájanie čistite peroxidom, ktorý zničí mikroorganizmy a nezanechá po sebe žiadny zápach. Spolu s octom dokáže zdecimovať aj baktérie salmonely.
 15. NA MÄSO – Ak chcete, aby vaše mäso po varení či upečení bolo jemné a mäkučké, pripravte si špeciálnu marinádu: Mäso, rybu alebo hydinu dajte do hrnca (nie hliníkového!). Zalejte zmesou vody a 3 % peroxidu v pomere 5:1. Voľne zakryte a umiestnite na pol hodiny do chladničky. Potom mäso opláchnite a upravujte, ako ste zvyknutí.

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/.

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com