www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Podporte svoj zrak aj očnou jogou

Ak celé dni presedíte pred počítačom alebo inou obrazovkou, vaše oči sa vás nebudú pýtať, či to robíte kvôli práci alebo pre zábavu. Vaše oči budú určite po nejakom čase trpieť. Dôvodov je niekoľko. Keď dlho pozeráme na obrazovku, podvedome menej žmurkáme, oči sa vysušujú. Žiara z obrazovky tiež negatívne vplýva na kondíciu vašich očí. Niekedy sme až takí „zažratí“ do práce či hrania hier alebo zápletky filmu, že si prvotné príznaky únavy očí ani nevšimneme.

Neberte dobrý zrak ako samozrejmosť a tak ako sa staráte o celé svoje telo, mali by ste pozornosť venovať aj svojim očiam. Ideálne preventívne, ešte kým nemáte príznaky syndrómu suchých očí.

Pravidelné prestávky

Heslo je budík! Normálne si nastavte budík, ktorý vám každú hodinku pripomenie, že je čas na malú prestávku od displeja. Pozrite sa z okna do diaľky, nech oči inak zaostrujú. Vyvetrajte miestnosť alebo choďte na malú prechádzku, nech sa aj rohovka poriadne prekysličí.

Očná joga

Skôr ako si precvičíte očné svaly, ponaťahujte si celé telo, ktoré je stuhnuté z celodenného sedenia za počítačom. Venujte sa najmä krku a šiji. Úklony a krúženia hlavy vám prídu veľmi vhod.

Potom sa zamerajte na cvičenia s očami. Cvičte tak, aby vám to bolo príjemné, začnite jemne, potom môžete ísť aj do krajných polôh. Opakujte 10-15 krát, 3 x do týždňa.

  • Blinkre

Striedajte pohľad sprava doľava a naopak ako smerovky na aute. Zatlačte pohľad až do krajnej polohy, vydržte sekundu-dve a potom naspäť. Ak chcete, môžete pohľadom zastaviť aj v strede.

  • Pubertiak

Pokračujte pohľadmi pubertiaka pri komunikácii s dospelým :) Oči stĺpikom hore ak dostávajú nejaké rady do života a hlboký pohľad smerom dolu ak dostávajú „hubovú“.

  • Krížiky

Nebudeme krúžkovať ale krížikovať! Opisujte svojimi očami uhlopriečky v pomyselnom štvorci. Zhora šikmo dolu z oboch strán a naopak.

  • Nekonečno

Koľko trvá pandémia? Áno, pocitovo nekonečne dlho, takže teraz opisujte očami znak nekonečna, ležatú osmičku. Nezabudnite aj v opačnom smere.

  • Na ostro!

Nie, nemusíte si vyzliekať spodnú bielizeň, pokojne tento cvik cvičte tak ako ste. :) Zaostrite na nejaký predmet v diaľke a potom v blízkosti. Opakujte viackrát. Vyskúšajte aj zaostrenie pri pomalom približovaní ceruzky uchopenej v ruke k očiam.

Kvalitný spánok

Kondícia vášho tela a zraku závisí aj od kvality spánku. Doprajte si ho aspoň 8 hodín denne, ideálne medzi 10 hodinou večer a 6 hodinou ráno. Ďalšie tipy pre dobrý spánok: vyvetrajte si spálňu, ideálne spite v úplnej tme, nepite pred spaním alkohol ani kofeín, nefajčite, nejedzte ťažké a sýte jedlá ani nepozerajte na TV alebo iný displej. K dobrému a kvalitnému spánku vám pomôže aj teplý kúpeľ, dostatočný pohyb počas dňa ideálne na čerstvom vzduchu a pravidelný režim, chodievajte spať približne v rovnakú hodinu.

Vitamíny pre oči

Oči sú vyživované aj látkami, ktoré si telo nevie samo vytvoriť. Je preto nevyhnutné, aby sme potrebné živiny dodávali v pravidelných intervaloch, v dostatočnom množstve a kvalite. Jedzte potraviny a jedlá, ktoré majú vysokú nutričnú hodnotu. Ochranný mechanizmus očí zlepšujú najmä potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, antioxidanty a karotenoidy. Esenciálne mastné kyseliny podporujú správnu funkciu sietnice a pomáhajú odstrániť škodliviny nahromadené v očiach. Taktiež vplývajú pozitívne na pružnosť ciev v očiach, čím je zásobovanie krvou funkčnejšie.

Kontaktné šošovky vyvinuté pre prácu s digitálnymi zariadeniami

Nosenie kontaktných šošoviek mení integritu slzného filmu a má vplyv na jeho odparovanie. Ak to výrazne pociťujete aj vy, riešením sú kontaktné šošovky ULTRA*. Pri používaní digitálnych zariadení žmurkáme o 66 % menej. Kontaktné šošovky Bausch + Lomb ULTRA* s technológiou MoistureSeal zabraňujú vysychaniu šošoviek, ktoré je spôsobené zníženým žmurkaním. Zaisťujú 95 %-né zvlhčenie po celých 16 hodín a pri ich nosení dochádza k zníženiu pocitu suchých očí a únavy. Táto technológia zabezpečuje dokonalé spojenie vysokej priepustnosti kyslíka a dlhotrvajúcu hydratáciu šošoviek. Na Slovenskú sú aktuálne v ponuke tieto tri druhy kontaktných šošoviek ULTRA* – sférické, tórické (Ultra for astigmatism) a presbyopické (Ultra for presbyopia).

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/.

* Zdravotnícka pomôcka

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com