www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Problémy cyklistov? Jedným môže byť aj chybný zrak

Leto praje cyklistike. Na dvojkolesových tátošoch sa premávajú mladší, starší aj deti. Veľa radosti však môže priniesť aj starosti a s nimi môže (ne)priamo súvisieť zhoršený zrak.

Porucha zraku sa môže týkať každého z nás. Skôr či neskôr sa zrak zhoršuje aj vekom, a tak pravidelná kontrola u očného lekára je na mieste.

Pri deťoch je identifikácia zrakovej vady horšia z toho pohľadu, že malé dieťa nevie ešte špecifikovať, že nevidí tak dobre, ako by malo a nevidí tak dostatočne ostro. Či už niekto nevidí do blízka alebo do diaľky, je potrebné túto chybu korigovať. Najmä vtedy, ak patríte hoci aj k sezónnym priaznivcom cyklistiky, pretože ostré videnie by malo byť nevyhnutnosťou.

Čo hrozí pri zhoršenom zraku?

Možno niekto len mávne rukou, no nemal by. Aj zdanlivá refrakčná chyba zraku môže mať za následok nepríjemnosti, úraz či nebodaj aj kolíziu. Zľahčovanie preto nie je na mieste, keďže sami si zmerať zrak nedokážeme a pocitovo môžeme byť presvedčení, že o nič v zásade nejde, no vyšetrenie u špecialistu nás môže nemilo prekvapiť. Často sa ľudia napokon prekvapia, keď so zdanlivo pocitovej štvrť dioptrie je odrazu takmer jedna celá a možno aj s cylindrom. A pri takto zhoršenej kondícii zraku môžeme v sedle bicykla prehliadnuť menší klinec, kameň či drobnú prekážku, ktoré môžu byť príčinou nepekného pádu. Zlomenina ruky alebo nohy, vyvrtnutie či iné poranenie je tu vzápätí ako na zavolanie.

Výhody šošoviek pri bicyklovaní

Na bežnú korekciu zraku sa spravidla používajú dioptrické okuliare, pri športovaní jestvuje možnosť vybrať si dioptrické športové okuliare. Pri športe však majú svoje úskalia, čo vedia aj skúsení cyklisti. Pri kontaktných šošovkách sa nemusíte sústrediť na pot na tvári, kvôli ktorému sa zvyknú šmýkať okuliare z nosa. Rovnako odpadá aj otláčanie okuliarov na rôznych miestach, čo môže byt nepríjemné. Navyše, pri kontaktných šošovkách máte stále možnosť rozhodnúť sa, či si napokon dáte aj športové cyklistické okuliare, prípadne slnečné okuliare. V zásade platí, že s kontaktnými šošovkami ste pri športe viac slobodnými, pretože nemusíte riešiť rôzne obmedzenia. Samozrejme, za predpokladu, že máte vybratý správny a vhodný druh kontaktných šošoviek pre vaše oči zohľadňujúce korekciu vášho zraku. Stojí za zmienku, že aj pri športovaní sú spomedzi kontaktných šošoviek najhygienickejšou voľbou jednorazové, teda jednodňové kontaktné šošovky, akými sú aj napríklad Biotrue ONEday lenses. Ráno rozbalíte sterilný pár šošoviek, vložíte do očí mydlom umytými a dôkladne osušenými rukami, večer ich rovnako z očí vyberiete a jednoducho vyhodíte do smetného koša. Bez čistenia, bez zbytočných starostí.

Nie ste si istí?

Ak máte pochybnosti o svojom zraku, neotáľajte. Vždy je lepšie navštíviť preventívne očného lekára, než byť na pochybách. Pri cyklistike navyše platí, že je určite lepšie vidieť v teréne každý detail aj nerovnosť, než ísť na „istotu“.

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/.   

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com