www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


S.O.S. PRE OČI – VIETE SI POMÔCŤ?

Viete, čo máte robiť, ak vás štípu alebo režú oči, či inak štrajkujú? Stalo sa vám už, že vám do oka vystrekla nebezpečná látka alebo v ňom skončilo cudzie teliesko?

Akcia (2)Stať sa môže všeličo a zväčša vtedy, keď to najmenej čakáte. Pri práci, počas relaxovania, pri upratovaní – pokračovať ani nemusím. Rýchlym zásahom si však môžete pomôcť a zvrátiť možné nepríjemné následky. Preto je dobré vedieť, ako sa zachovať v danej situácii a ako zakročiť, aby prišla prvotná úľava pre oči.

VODA A EŠTE RAZ VODA

Je známe, že takmer v každej nepríjemnej situácii pre oči zaberá obyčajná, čistá voda, najlepšie z vodovodu. Čiže, ak vás oči štípu, pália, režú alebo sa do nich niečo cudzie dostalo, pomáha ich vypláchnutie pod čistou tečúcou vodou – samozrejme s čistými, mydlom umytými rukami.

SKONTROLUJTE OČI

Ak je to možné, vykonajte vizuálnu kontrolu vašich očí. Pokiaľ to nie je vo vašich silách, poproste niekoho vo svojom okolí a skontrolujte, či vás v oku nedráždi nejaké cudzie teliesko (prach, vlas, smietka, chlp, mihalnica, trieska, a pod.)

PAPIEROVÁ VRECKOVKA

V prípade, že tam máte niečo drobné, čo oku prekáža, pokúste sa to vybrať z oka von. Pomáha čistá papierová vreckovka, s ktorou je potrebné opatrne narábať.

SLZENIE NEMUSÍ BYŤ NA ŠKODU

Slzy sú skvelou očistou oka a ak slzia, je to signál, že sa oko potrebuje zbaviť niečoho, čo tam nemá byť. Neplatí to samozrejme v prípade alergií, kedy oči slzia a svrbia kvôli nepríjemným alergénom :)

OČNÉ KVAPKY

Pokiaľ si neviete pomôcť vyššie uvedenými spôsobmi, skúste siahnuť po očných kvapkách/umelých slzách. Sú skvelým pomocníkom práve v takýchto situáciách! Jedny z mnohých sú napríklad očné kvapky ReNu MultiPlus Drops, ktoré slúžia predovšetkým na lubrikáciu kontaktných šošoviek a napomáhajú tak ich komfortnému a príjemnému noseniu. Pomáhajú aj pri tzv. „syndróme suchého oka“. Ak by ste chceli také, ktoré neobsahujú konzervačné látky, siahnite po kvapkách Hyal-Drop multi. Stačí si kvapnúť po jednej kvapke do každého oka a podráždenie, svrbenie, začervenanie či nepríjemné pálenie oka zvykne pominúť spravidla za pár minút.

VYBRATIE KONTAKTNÝCH ŠOŠOVIEK

Keď máte v oku cudzie teleso a šošovky súčasne, ideálne je, ak si šošovky vyberiete von. Samozrejme za predpokladu, že to situácia dovoľuje. Ak by ste si však mali ohroziť zrak alebo to oči nedovoľujú, radšej sa zverte do rúk odborníka – očného lekára.

NÁVŠTEVA OČNÉHO LEKÁRA

Ak sa vám do oka dostala nebezpečná látka – napríklad chemikália alebo agresívny čistiaci prostriedok, je na mieste, aby ste po svojej prvej pomoci pre oči bezodkladne navštívili očného lekára alebo pohotovosť. Nikdy nemôžete vedieť, ako presne bolo zasiahnuté vaše oko/oči, a či vám nehrozia nejaké nepríjemné následky. Istota je istota a za tú návštevu to zaiste stojí.

Treba len veriť, že sa vám nikdy nič vážne neprihodí a vaše oči prvú pomoc nebudú potrebovať. No je lepšie byť pripraveným, ako podliehať panike v krízovej situácii. Súhlasíte? :)

Do skorého písmenkovania,

Vaša adminka

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com