www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


„Šošovkári“ – tieto fakty o nás otvárajú oči!

Len v USA nosí viac ako 30 miliónov ľudí kontaktné šošovky, na Slovensku je to približne 15 % našej populácie. Čísla napovedajú, že ide o podstatné množstvo ľudí, ktorí potrebujú korekciu svojho zraku. Kontaktné šošovky či okuliare tvoria veľkú časť života týchto nositeľov. A znamenajú pre nich viac, než si mnohí ľudia myslia. Preto prinášame niekoľko zaujímavých faktov  a tipov o kontaktných šošovkách, ktoré rozšíria vaše obzory.

Kto ich nosí?

  • Štatisticky to vychádza tak, že z 30 miliónov osôb, ktoré nosia kontaktné šošovky, sú až dve tretiny ženy. Podobne to platí aj v našej krajine – zrejme je to kvôli tomu, že ženy sa rady skrášľujú a kontaktné šošovky sú súčasťou ich imidžu.
  • Väčšina nositeľov kontaktných šošoviek (približne až 75 %) je vo veku 25 rokov alebo o čosi starších. Priemerný vek „šošovkára“ vychádza na 31 rokov.
  • Zrejme ste nevedeli, že až 80 % všetkých nositeľov kontaktných šošoviek používa mäkké kontaktné šošovky.
  • Približne 1 z 500 všetkých „šošovkárov“ sa počas roka stretne s infekciou oka alebo očí, ktorá väčšinou súvisí s nedodržiavaním korektnej starostlivosti o kontaktné šošovky.
  • Z toho vyplýva aj ďalší bod – viac ako 40 % nositeľov šošoviek nerešpektuje presné pokyny na čistenie a starostlivosť, čo môže viesť k vážnym infekciám očí alebo iným komplikáciám súvisiacich so zrakom.
  • Zápal rohovky, nazývaný aj ako keratitída, je príčinou zhruba 1 milióna návštev očných lekárov za rok, a to konkrétne v USA.
  • Až 21 % „šošovkárov“ sa s pravidelnosťou dopúšťa toho, že zaspí alebo spí s kontaktnými šošovkami v očiach, ktoré na to nie sú uspôsobené.
  • Zarážajúci je fakt, že až 96 % ľudí pripustilo opätovné/viacnásobné používanie roztoku na kontaktné šošovky, prípadne používanie zvyškov starších roztokov alebo miešanie viacerých druhov viacúčelových roztokov.
  • Vysoké je aj číslo tých „šošovkárov“, ktorí nosia kontaktné šošovky dlhšie, než odporúča výrobca. Je ich až 84 %. V praxi to vyzerá asi tak, že kontaktné šošovky Bausch + Lomb PureVision 2HD, ktoré majú odporúčanú dobu výmeny 1 mesiac, si ich vymenia neskôr, teda napríklad po mesiaci a dvoch týždňoch, čo je absolútne neprípustné.
  • A ešte jeden fakt na záver – väčšina nositeľov kontaktných šošoviek je krátkozrakých. Patríte k nim aj vy?

 

Zdroje: mountainpeaksfamilypractice.com, contactlens.sg, statista.com

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com