www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


STK vášho zraku na vlastné oči!

Pravidelná kontrola automobilu je samozrejmosťou pre každého motoristu, ale čo vaše oči? Staráte sa o svoj zrak s rovnakou pravidelnosťou, alebo ho vedome zanedbávate? Vedieť, v akej kondícii ho máte sa vypláca a neplatí, že zrak sa časom môže len zhoršovať. Ak hľadáte dôvody, prečo zájsť k očnému lekárovi alebo optometristovi, zopár sme ich pre vás pripravili. Navyše, prinášame aj domáci test ostrosti zraku, ktorý si môžete vyskúšať na vlastné oči!

Prečo by ste si mali nechať pravidelne skontrolovať zrak?

Aj keď vás to možno prekvapí, mnohé problémy so zrakom, ako jedným z najdôležitejších zmyslov vôbec, začínajú vcelku nenápadne, pozvoľne s príznakmi, ktoré zvykneme prehliadať, pretože so zrakom alebo s očami nesúvisia. Príkladom je bolesť hlavy, nesústredenosť, bolesti krčnej chrbtice alebo náhla únava.

Nejde však len o ne, ale aj o existujúce ťažkosti, resp. zdravotné problémy a odhalené nedostatky. Kondícia očí sa časom môže zmeniť – ako k horšiemu, tak aj k lepšiemu. Preto nie je dôvod myslieť hneď negatívne, keďže sa môže stať aj to, že vám očný lekár uberie z dioptrií, aby ste si zbytočne nezaťažovali svoje oči a život nestrpčovali neostrým videním. Ostrosť je jedna vec, no všímať si treba aj citlivosť na svetlo, farby kontrastnú citlivosť ako aj zorné pole, vďaka ktorému sa orientujeme v priestore. Istú úlohu zohrávajú aj genetické predispozície na niektoré očné ochorenia a ak sa nejaké vyskytlo vo vašej rodine, návštevu očného lekára by ste mali absolvovať pravidelne.

Kde sa nechať vyšetriť?

Základné parametre vám dokáže zmerať a stanoviť optometrista, zväčša v nejakej očnej optike. Ak odhalí nejaký problém, odporučí vám návštevu očného lekára. Prehliadku u očného lekára zvykne preplatiť zdravotná poisťovňa (pokiaľ nejde o súkromnú očnú ambulanciu bez zmluvného vzťahu so zdravotnými poisťovňami) a obvykle nezvykne trvať viac ako polhodinku. Súčasťou vyšetrenia býva ostrosť zraku, dôkladné premeranie očí (s dôrazom na vnútroočný tlak, hrúbku rohovky u nositeľov kontaktných šošoviek, možné poškriabanie rohovky, podľa veku aj parametre pre šedý či zelený zákal a podobne). Výsledkom vyšetrenia je lekárska správa, ktorá by mala zhodnotiť váš aktuálny stav zraku, v prípade stanovenej diagnózy by vám mal lekár následne odporučiť vhodnú krátkodobú alebo dlhodobú liečbu.

Ostrosť zraku si môžete otestovať aj doma!

Ešte ste o tom nepočuli a neviete ako na to? Pre test ostrosti zraku sa najčastejšie používajú Snellenove tabuľky, ktoré dokážu odhaliť, ako presne (ne)vidíte do diaľky. Tabuľky obsahujú riadky písmen, ktoré hore začínajú veľkým písmom a v dolnom riadku končia malým písmom – čiže riadok 20/20 až 6/6.

Inštrukcie k testu a samotný test nájdete tu: TEST OSTROSTI ZRAKU (zdroj: web zsmltu.cz).

V zásade sa môžete rozhodnúť pre dva varianty testovania, a to podľa toho, či test budete robiť osamote alebo v spoločnosti ešte jednej osoby. V prvom prípade postupujte nasledovne:

  1. Vytlačte si tabuľku so Snellenovým testom a upevnite na stenu bez okien na úroveň vašich očí.
  2. Pokiaľ nosíte kontaktné šošovky alebo dioptrické okuliare, nasaďte si ich.
  3. Postavte sa alebo posaďte 3 metre od steny.
  4. Zakryte si jedno oko.
  5. Začnite zhora a prečítajte každé písmeno, ktoré si zároveň zapíšte na papier v rovnakom slede po riadkoch.
  6. Rovnakým spôsobom preskúšajte aj druhé oko.

Ak je váš zrak v poriadku, mali by ste vedieť prečítať riadok 20/20. Berte však na vedomie skutočnosť, že v žiadnom prípade nejde o plnohodnotnú náhradu vyšetrenia odborníkom. Získate základný prehľad o tom, či sa vám nezhoršuje zrak.

 

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com