www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Svetový týždeň glaukómu: predíďte slepote!

Nechceme nikoho strašiť, ale zelený zákal si naozaj pýta našu pozornosť. Obzvlášť teraz, počas týždňa glaukómu, kedy si môžete dať bezplatne zmerať svoj vnútroočný tlak.

Najskôr Svetový deň, teraz týždeň

Týždeň glaukómu je spoločnou aktivitou Svetovej glaukómovej asociácie (WGA) a Svetovej pacientskej glaukómovej asociácie (WGPA). Prvýkrát sa konal 6. marca 2008, neskôr sa rozšíril na celý týždeň. V tom istom roku sa uskutočnilo vo vyše 60 krajinách sveta vrátane Slovenska vyše 1000 podujatí preventívneho charakteru, aby sa zvýšilo povedomie o očných ochoreniach tohto druhu. Naďalej je hlavným poslaním zdravie očí a vyzdvihnutie významu pravidelných očných prehliadok.

Prognózy do budúcna nie sú veľmi optimistické – ľudia sa totiž dožívajú vyššieho veku, a preto odborníci očakávajú celosvetový vzostup výskytu glaukómu. Kým v roku 2010 trpelo na glaukóm 60 miliónov ľudí, v roku 2020 to bude pravdepodobne až 80 miliónov ľudí.

Čo (ne)viete o tomto ochorení?

Nazývajú ho aj tichý zlodej zraku. Pri glaukóme ide o ochorenia očí poškodzujúce optický nerv, najčastejšie ako dôsledok zvýšeného vnútroočného tlaku. Ak sa nelieči, dochádza k výpadku zorného poľa a vyústiť môže až do úplnej slepoty. Čísla potvrdzujú, že glaukóm je druhou najčastejšou príčinou slepoty na svete. Mnohí ľudia ale netušia, že sa toto ochorenie dotýka aj ich a situáciu preto nechávajú zájsť až priďaleko. Pritom stačí tak málo – absolvovať pravidelné preventívne prehliadky u očného lekára a nechať si zmerať hodnoty vnútroočného tlaku, ktoré o možnom ochorení napovedia viac.

Navštívte očného lekára ešte tento týždeň

A dajte si u neho skontrolovať zrak, ako aj zmerať vnútroočný tlak. Vyšetrenie tonometrom trvá len pár minút a je bezbolestné. V rámci týždňa glaukómu vás navyše nebude stáť ani cent. Môžete tak spraviť do 17. marca v ambulanciách očných lekárov zo Slovenskej glaukómovej spoločnosti po celom Slovensku, prípadne aj vo vybraných obchodných centrách v Bratislave, Košiciach a Prešove. Stále platí, že pravidelné kontroly očí u očného lekára alebo v očnej optike sú dôležité aj na preverenie ostrosti zraku a prípadne inú korekciu, ako sú okuliare alebo kontaktné šošovky. A tie väčšina z nás nosí pravidelne – nielen pri športových aktivitách,  počas letnej či zimnej dovolenky alebo cestovaní, kedy ich zvykneme oceniť najviac.

Liečba zeleného zákalu je najúčinnejšia v počiatočných štádiách. Jej cieľom je oddialiť alebo spomaliť progresívnu stratu zraku. Keďže ide o chronické ochorenie, liečba je dlhodobá a u väčšiny pacientov trvalá. Pri diagnostike sa berie do úvahy viacero faktorov ako vyšší vek, krátkozrakosť, ďalekozrakosť či vysoký krvný tlak. Liečba môže byť konzervatívna, chirurgická alebo laserová, závisí od štádia zisteného glaukómu.

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com