www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Syndróm počítačového videnia. Ako si pomôcť?

Nový problém novej počítačovej éry. Aj keď nám digitálne zariadenia v mnohom zľahčujú život či prácu, s očami to až tak jednoznačné nie je. Vplyv modrého svetla trápi mnohých z nás.

CVS ako novodobý syndróm

Počuli ste už o syndróme počítačového videnia so skratkou CVS? Dlhodobé pozeranie a sústredenie sa na obrazovku počítača je odlišné, než čítanie knihy alebo časopisu.

Práca s počítačom si vyžaduje, aby naše oči pracovali intenzívnejšie. Ťažšie čítanie textu je spôsobené rôznymi odleskami, kontrastom, odrazmi svetla či ostrosťou. Veď schválne, kedy naposledy ste venovali svoj čas nastaveniu či kalibrácii obrazovky?

Kedy spozornieť

Neviete, či aj vy trpíte syndrómom CVS? Zhoršujúci zrak môže byť podmienený vekom aj inými faktormi, no ak sa jedná o problémy so zrakom spôsobenými používaním počítača, mali by ste sa „sťažovať“ najmä na rozmazané videnie, suché a podráždené oči, únavu očí či bolesti hlavy. Pokiaľ sa stretávate s týmito prejavmi na pravidelnej dennej báze, tak by bolo vhodné vyhľadať očného lekára.

Ako si môžete pomôcť?

Podstatou pri syndróme počítačového videnia je ochrana a zlepšovanie zraku. Napríklad aj takto:

  • Pár minút venujte nastaveniu obrazovky – zamerajte sa na jas, kontrast, ostrosť a farby. Iné nastavenie je potrebné počas dňa a iné zase pri umelom osvetlení.
  • Osvetlenie je dôležité a dostatok denného svetla je na nezaplatenie. Vyhnite sa oslneniu, pretože to môže byť problémom pre následné žmúrenie.
  • Nepodceňujte správne sedenie za počítačom. Nielen z hľadiska umiestnenia počítača (monitor by mal byť umiestnený tak, aby bol stred obrazovky niekoľko cm pod úrovňou očí). Zároveň by ste mali byť od obrazovky vzdialený cca. 50 až 70 cm.
  • Antireflexná obrazovka či antireflexný filter robia svoje. Ak pri práci s počítačom potrebujete korigovať zrak kontaktnými šošovkami, ideálnou voľbou z portfólia Bausch + Lomb sú kontaktné šošovky ULTRA vyvinuté práve pre prácu s digitálnymi zariadeniami.
  • Pomáhajú aj krátke prestávky v práci. Ideálne 5 minút počas hodiny, kedy je vhodné sa poprechádzať a zaostriť so zrakom na vzdialené predmety napríklad pri poobzeraní sa po miestnosti alebo pohľadom von z okna.
  • Nezabúdajte na pravidelné žmurkanie, keďže pri práci s počítačom sa zväčša sústredíme na svoje úlohy než na to, či dostatočne a pravidelne žmurkáme.

Žmurkáme až o 66 % menej

Pri používaní digitálnych zariadení žmurkáme o 66 % menej. Kontaktné šošovky Bausch + Lomb ULTRA s technológiou MoistureSeal zabraňujú vysychaniu šošoviek spôsobené zníženým žmurkaním. Zaisťujú 95 %-né zvlhčenie po celých 16 hodín a pri ich nosení dochádza k zníženiu pocitu suchých očí a únavy. Táto technológia zabezpečuje dokonalé spojenie vysokej priepustnosti kyslíka a dlhotrvajúcu hydratáciu šošoviek. Na Slovenskú sú aktuálne v ponuke tieto tri druhy kontaktných šošoviek ULTRA – sférické, tórické (Ultra for astigmatism) a presbyopické (Ultra for presbyopia).

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com