www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


UV žiarenie ohrozuje vaše oči. Chráňte si ich

Slnko vyžaruje svetlo a teplo nevyhnutné pre život na Zemi. Zemská atmosféra z celého  spektra slnečného žiarenia prepúšťa iba vlnové dĺžky viditeľného svetla a časť ultrafialového, infračerveného a rádiového žiarenia. Ultrafialové žiarenie podmieňuje tvorbu vitamínu D v koži človeka, ale má aj nepriaznivé mutagénne účinky.

Poškodenie oka UV žiarením a jeho prejavy

Pre ľudské oko je nebezpečné žiarenie UV-A a UV-B. Ak oko nechránime a UV žiarenie dlhodobo pôsobí priamo na oko môže spôsobiť  aj trvalé poškodenie očného tkaniva. Poškodenie oka spôsobené UV žiarením sa prejavuje intenzívnou bolesťou, pocitom cudzieho telesa v oku, neznášanlivosťou svetla, začervenaním a slzením oka. Ak UV žiarenie pôsobí priamo na oko dlhodobo, môže spôsobiť  šedý zákal až slepotu. Oba typy žiarenia môžu vyvolať zápal očnej rohovky, spojivky či zakalenie očnej šošovky.

Letný pobyt pri vode či pozorovanie zatmenia slnka

Pôsobenie slnečného žiarenia je niekoľkonásobne väčšie a intenzívnejšie ak sa nachádzame pri vode. Pri dlhodobom pozeraní na lesklý povrch je rohovka vystavená znásobenej expozícii odrazených ultrafialových lúčov, čo môže spôsobiť očiam nezvratné následky. Extrémom je, ak vystavíme oči dlhému pozorovaniu zatmenia slnka bez adekvátnej ochrany, resp. ak sa v tomto prípade spoliehame na obyčajné slnečné okuliare. Ľudskému oku pri sledovaní zatmenia slnka škodí najmä infračervené a ultrafialové žiarenie, ktoré môžu spôsobiť poškodenie žltej škvrny (makuly), čo môže viesť k makulárnej degenerácii až slepote.

Prvá pomoc a prevencia

Väčšina príznakov negatívneho pôsobenia slnečných lúčov sa upraví pri zavretí oka alebo až pri aplikácii umelých sĺz či očných kvapiek ako Biotrue*, ktoré pomáhajú obnoviť epitel oka (vrchná vrstva rohovky). Avšak dlhodobé pôsobenie slnečných lúčov na oko môže spôsobiť nezvratné dôsledky a úplné poškodenie zraku. Počas letného obdobia dosahuje UV index najvyššiu hodnotu, čo zraku škodí najviac. Práve v tomto období je prevencia najdôležitejšia. Okrem nosenia kvalitných slnečných okuliarov a kontaktných šošoviek s UV filtrom sa sústreďte na pravidelnú konzumáciu zeleniny bohatej na luteín (špenát, kel, žltá kukurica, nektarinka, pomaranč a pod.). 

Biotrue ONEday

Jednodňové kontaktné šošovky Biotrue ONEday* obsahujú aj UVA aj UVB filter. Sú preto vhodné na všetky druhy športu a pohybu na slnku počas leta, keď sa chcete chrániť pred škodlivými účinkami lúčov slnečného žiarenia. Jednodňové kontaktné šošovky Biotrue ONEday* od Bausch+Lomb okrem UV filtra poskytujú očiam maximálne pohodlie. Majú vysoký obsah vody (až 78 %), čo je hodnota zhodná s obsahom vody v ľudskej rohovke. Sú spomedzi kontaktných šošoviek veľmi pohodlné na používanie a nevyžadujú žiadnu ďalšiu starostlivosť. Ráno rozbalíte sterilný pár šošoviek, vložíte do očí a večer ich z očí vyberiete a jednoducho vyhodíte do koša. Jednodňové šošovky Biotrue ONEday* poskytujú očiam maximálne pohodlie.

POZOR! Kontaktné šošovky pohlcujúce UV žiarenie nie sú náhradou ochranných okuliarov blokujúcich UV žiarenie ako sú okuliare pohlcujúce UV žiarenie alebo slnečné okuliare, pretože nezakrývajú celé oko a jeho okolie. Mali by ste aj naďalej používať okuliare pohlcujúce UV žiarenie podľa pokynov.

*Zdravotnícka pomôcka. Pozorne si prečítajte informáciu pre používateľa.

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/.

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com