www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Vidíte svet v správnych farbách? Otestujte si oči!

Rozoznáte bez problémov svetlejší odtieň jednej farby či zelenú od červenej? Vyskúšajte si online očný test v tomto blogu.

Ak sa farbosleposť netýka priamo nás alebo niekoho z okolia, nevnímame ju. Možno aj preto si mnohí nepripúšťame realitu, že takmer každý desiaty muž na tejto planéte je farboslepý. Zaujímavé je, že väčšina ľudí postihnutých neúplným farebným videním má problém zväčša len s jednou zo základných farieb a prekvapivý je aj fakt, že postihuje len 0,5 % žien.

Farbosleposť, odborne nazývaná daltonizmus, prvýkrát pomenoval v roku 1794 anglický prírodovedec John Dalton, ktorý trpel touto poruchou. Farbosleposť má niekoľko typov podľa toho, akú farbu človek nevidí. Iba zriedka sa vyskytuje farbosleposť na všetky farby (čiernobiele videnie), pretože často ide o absenciu jednej alebo dvoch konkrétnych farieb (napríklad červená, zelená a pod.), pričom u väčšiny farboslepých ide o takzvanú červeno-zelenú farbosleposť, vzácna je farbosleposť na modrú farbu. Jestvuje aj farbosleposť čiastočná, keď je rozpoznávanie niektorých farieb ťažšie.

Nerozpoznané farby

Očná sietnica sa skladá z dvoch typov buniek – tyčiniek a čapíkov. Kým tyčinky vnímajú svetlo, čapíky rozoznávajú farby. Každá základná farba tvorí akoby „pár“ s jedným druhom čapíkov, ktorý má za úlohu rozoznať daný odtieň farby. Ak je však na čapíku defekt, farbu jednoducho nerozozná. Pri vrodenej farbosleposti sú rozhodujúce chromozómy X – a muži, žiaľ, disponujú chromozómom XY. To znamená, že ak je chromozóm X porušený, Y jeho prípadnú poruchu nevie kompenzovať. Ženy s chromozómami XX preto trpia farbosleposťou iba vtedy, ak sú porušené obidva z nich, obyčajne sú preto len prenášačkami tohto problému. O príčinách farbosleposti sa vie toho pomerne dosť, ale doposiaľ sa neprišlo na to, ako v skutočnosti vidia farboslepí ľudia. Jedna vec je byť naučená/ý, že toto je napríklad modrá farba, ale vidíme ju rovnako všetci aj v skutočnosti?

Otestujte svoje oči

Tento interaktívny online očný test na farby vám prezradí, ako na tom ste a zároveň aj to, ako asi vidia farboslepí ľudia. Stačí kliknúť na tento link, kde sa vám zobrazí veľká fotografia farebných voskoviek.

Kúzlo je v tom, že preklikávaním z normálneho videnia (normal view), sa dokážete preklikať cez rôzne druhy farbosleposti (anomalous trichromacy, dichromatic view, a pod.). Ak chcete, môžete si dokonca vybrať aj vlastnú farebnú fotografiu cez upload súbor – tú si potom môžete aj približovať. Tak ako? Vidíte všetky farby správne?

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/.

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com