www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Zaostrené na puzdierka

Zrejme ste aj vy zachytili našu aktuálnu súťaž o praktické puzdierka Bausch + Lomb na kontaktné šošovky. A preto sme sa rozhodli trochu venovať tejto téme, pretože zdanlivo malé puzdierka vedia byť veľkými pomocníkmi pri starostlivosti o kontaktné šošovky s plánovanou výmenou.

Odkladanie a vyberanie

Poznáme ich dôverne všetci „šošovkári“. Mnohé puzdierka získame ako súčasť k baleniu roztoku, napríklad ReNu Multiplus má v balení bielo-modré, roztok Biotrue bielo-zelené puzdro. Každé z nich má označenie L a R, aby sme si nezamenili šošovky z pravého či ľavého oka, čo by mohla byť pre niektorých mierna pohroma :-), ak rozdiel medzi dioptriami nie je zanedbateľný.

S obyčajnými puzdierkami sa manipuluje väčšinou s prstami, samozrejme po dodržaní potrebnej hygieny rúk. Tie menej obyčajné, teda aj rôzne dizajnové, môžu byť nielen pekné, ale o čosi praktickejšie. Môžu mať v sebe zabudované zrkadielko, ale aj pinzetu na lepšiu manipuláciu so šošovkami. V neposlednom rade treba spomenúť aj rotačné puzdierka, ktoré fungujú na vertikálnom spôsobe uloženia kontaktných šošoviek. Najlepšie je si vyskúšať, ktorý druh puzdierka vám bude vyhovovať k dlhodobému používaniu a stane sa tak rutinnou súčasťou pri manipulácii s kontaktnými šošovkami.

Čistenie šošoviek

Po každom vybratí šošoviek z oka je potrebné ich vyčistiť. Puzdierko naplňte čistým roztokom a do neho potom vložte vyčistené šošovky. Odporúčame pokvapkať šošovky roztokom a jemným trením prstom bruška na dlani z nich odstránite hrubšie nečistoty a hlieny. Potom ich opláchnite pár kvapkami roztoku a vložte do puzdierka.

Dezinfekcia

Dezinfekciou sa ničia mikroorganizmy, ktoré by mohli spôsobiť podráždenie alebo infekciu očí. Preto myslite na to, že kontaktné šošovky musia byť zakaždým dostatočne ponorené v roztoku (a vždy v novom roztoku!) Po kontrole puzdierko s ponorenými šošovkami zatvorte a šošovky v ňom nechajte po odporúčanú dobu (napríklad pri roztoku ReNu MultiPlus sú to aspoň 4 hodiny alebo celá noc). Po dezinfekcii šošoviek ich nemusíte znova oplachovať, stačí si ich nasadiť rovno do očí – nikdy ich však neoplachujte vodou! Roztok, ktorý vám zostane v puzdierku, vylejte a puzdierko vypláchnite čistým roztokom. Puzdierko uzatvorte, nechajte vysušiť a takto je pripravené na ďalšie použitie.

Použiteľnosť puzdierka

Nezabudnite však na skutočnosť, že aj použiteľnosť puzdierka je limitovaná časom. Ideálne je meniť ho za nové raz mesačne a v prípade, že si to situácia vyžaduje, ho môžete vymeniť za nové aj skôr. Preto je na mieste kúpiť si do zásoby puzdierka a nespoliehať sa len na tie pribalené k roztokom.

Teraz môžete dokonca jedno aj získať – rozdáme ich až 24 šťastlivcom! Stačí, ak nám na Facebooku pod súťažnú výzvu pridáte fotografiu s komentárom, ako a kde skladujete vy svoje kontaktné šošovky a ste v hre! :)

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com