www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Zo zákulisia kontaktných šošoviek

Sledovať, ako uzrie svetlo sveta kontaktná šošovka môže byť fascinujúce. Len škoda, že za bežných okolností nemá človek príležitosť vidieť to na vlastné oči. Táto skutočnosť motivovala Bausch + Lomb, aby umožnila nazrieť zvedavcom do svojej „kuchyne“. Nech sa páči, môžete tak spraviť aj vy…

Výdobytky modernej techniky

Je priam až neuveriteľné, ako tá technika napreduje. Kým kedysi prvé kontaktné šošovky boli zo skla, dnes poznáme niekoľko druhov materiálov, z ktorých sa vyrábajú mäkké kontaktné šošovky. Najnovšie kontaktné šošovky ULTRA z dielne Bausch + Lomb, ktoré sú aktuálnou novinkou na slovenskom trhu, sú konkrétne vyrábané zo silikón-hydrogélu technológiou MoistureSeal. Iné je to napísať a iné vidieť a pochopiť. Proces modelovania materiálu na kontaktné šošovky prebieha takto:

Ide o dvojitú polymerizáciu, pričom unikátnou je kombinácia silikónových molekúl, ktorej výsledkom je neprekonateľná priepustnosť kyslíka v porovnaní s ostatnými silikón-hydrogélovými šošovkami. Vďaka tomu dokážu zaistiť 95 %-né zvlhčenie po celých 16 hodín.

Testovanie noviniek v praxi

Asi každý zodpovedný výrobca si chce overiť, či jeho novinka alebo nový produkt napĺňa očakávania jeho zákazníkov. Dlhá cesta od počiatku / nápadu, cez proces zdokonaľovania a napokon výroby by mala byť korunovaná úspechom aj v praxi. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade, rovnako aj v minulosti si Bausch + Lomb dal záležať na tom, aby nové kontaktné šošovky alebo nový roztok spĺňali tie najnáročnejšie kritériá „šošovkárov“. A ako inak si to overiť, než priamo u tých ľudí, ktorých sa to priamo týka?

Pri šošovkách ULTRA sa vykonala štúdia v Čechách[1] na prelome rokov 2016/2017. Výsledkom bolo, že až 90 % ľudí potvrdilo, že pri nosení šošoviek Ultra došlo k zníženiu pocitu suchých očí a únavy pri dlhodobom sledovaní digitálnych zariadení. Zistilo sa, že až 70 % ľudí používa kontaktné šošovky dlhšie ako 8 hodín denne a až 80 % používa digitálne zariadenia viac ako 4 hodiny denne. Zo štúdie ďalej vyplýva, že pre 84 % ľudí bolo nosenie šošoviek Ultra pohodlné aj na konci dňa a až 63,6 % respondentov preferuje tieto nové šošovky pred inými. Navyše platí, že 90,7 % nositeľov kontaktných šošoviek by ich odporučilo priateľom. Štúdie sa zúčastnilo 140 klientov (100 žien + 40 mužov) s priemerným vekom 31 rokov, ktorí celkovo otestovali 280 šošoviek.

Aj Biotrue

Možno si pamätáte, ale podobne to bolo aj pri bio-inšpirovaných šošovkách Biotrue ONEday lenses ešte v roku 2014, kedy na slovenský trh prišiel so šošovkami aj nový materiál Hypergel, z ktorých sú vyrobené.

Vtedy výsledky multicentrického klinického hodnotenia[2] potvrdili, že až 91% nositeľov jednodenných kontaktných šošoviek bolo s kontaktnými šošovkami Biotrue Oneday spokojných. Podobne, 86% nositeľov jednodenných kontaktných šošoviek súhlasilo s tým, že kontaktné šošovky Biotrue ONEday sa pohodlne nosia počas celého dňa. Dokonca až 9 z 10 nositeľov súhlasilo s tým, že kontaktné šošovky Biotrue ONEday znižujú výskyt svetelných kruhov a oslnenia, a to aj pri zhoršených svetelných podmienkach.

Ďalšie novinky nás ešte čakajú

V roku 2018 ich už nestihneme (veď napokon tento rok ich nebolo málo), ale rok 2019 opäť prinesie novinky Bausch + Lomb. Aké, to sa nechajte prekvapiť. Sledujte nás na Facebooku a na našom webe, aby ste o nich vedeli v predstihu.


[1]  Autor štúdie: Mgr. Pavel Beneš, PhD., Katedra optometrie a ortoptiky LF MU v Brne.
[2] Multicentrické klinické hodnotenie kontaktných šošoviek Biotrue ONEday vykonané 21 skúšajúcimi. Po siedmich dňoch nosenia vypĺňali subjekty online dotazník. Dotazník vyplnilo celkom 431 subjektov (208 nositeľov jednodenných kontaktných šošoviek a 202 nositeľov šošoviek s plánovanou výmenou). Nositelia hodnotili výkon kontaktných šošoviek Biotrue ONEday v rôznych vlastnostiach a porovnávali ich s výkonom ich obvyklých šošoviek.

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com