www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Zrak ochránite prevenciou

Niekedy stačí ozaj málo. Pravidelné kontroly u očného lekára, vďaka ktorým môžete predísť až 75 % očných ochorení. Ak nemáte problémy, stačí keď na kontrolu pôjdete každé 2 roky. Včasná diagnostika je totiž základom úspešnej liečby.

Kedy ste boli naposledy u oftalmológa a absolvovali kontrolu zraku? Aj keď ide o bezbolestné vyšetrenie, jeho význam podceňuje mnoho ľudí. Čísla hovoria, že viac ako miliarda ľudí má zhoršený zrak len kvôli tomu, že nenosí okuliare alebo kontaktné šošovky. Prečo je to tak?

Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty uvádza, že pozornosť nášmu zraku venujeme až vtedy, keď evidujeme zreteľné zhoršenie zraku. Údaje agentúry tiež uvádzajú, že ľudí najčastejšie trápi krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, sivý zákal, zelený zákal alebo diabetická retinopatia.

Z celkovej svetovej populácie (zhruba sedem miliárd ľudí) je nevidiacich približne 36 miliónov. Preto je na mieste apel očných lekárov, aby sme absolvovali pravidelné očné prehliadky. Frekvencia návštev oftalmológa súvisí s našim vekom a takisto aj s tým, či trpíme nejakým očným ochorením alebo máme potrebu korekciu zraku dioptriami. Platí však, že ľudia do 25 rokov by mali očného lekára vyhľadať raz za dva roky, starší by ho mali vyhľadať aspoň raz ročne.

Poznáte najčastejšie choroby oka?

Krátkozrakosť (myopia): zhoršené videnie do diaľky. Zrak je ostrý na blízke predmety, ale len na niekoľko centimetrov, prípadne desiatky centimetrov. Na korekciu zraku sa využívajú sférické kontaktné šošovky v mínusových hodnotách dioptrií (napr. ULTRA, Biotrue ONEday…).

Ďalekozrakosť (hyperopia): zhoršené videnie do blízka. Predmety v diaľke sú ostré, ale tie na dosah ruky naopak rozmazané. Na korekciu zraku sa využívajú sférické kontaktné šošovky v plusových hodnotách dioptrií (napr. ULTRA, Biotrue ONEday…). Pri presbyopii (zhoršené videnie na strednú vzdialenosť) sa využívajú kontaktné šošovky na to určené (napr. ULTRA for Presbyopia, Biotrue ONEday for Presbyopia…).

Astigmatizmus: spôsobuje ho nepravidelné zakrivenie rohovky. Výsledkom je skreslený obraz na sietnici, a teda neostré videnie. Na korekciu zraku sa využívajú tórické kontaktné šošovky (napr. ULTRA for astigmatism, Biotrue ONEday for Astigmatism…).

Očné alergie: dokážu potrápiť rovnako ako celoročné či sezónne alergie. Príznakmi sú červené podráždené a často aj opuchnuté oči, ktoré svrbia, pália, slzia.

Zelený zákal (glaukóm): príčinou vzniku býva príliš vysoký vnútroočný tlak, ktorý poškodzuje jemné nervy v zadnej časti oka. Zhoršené videnie je možné riešiť najskôr špeciálnymi kvapkami alebo operáciou.

Sivý zákal (katarakta): očná šošovka sa zvykne zakaliť alebo má mliečnu farbu. Zákal sa prejavuje vekom, ale môže ho urýchliť aj genetická predispozícia. Väčšinou sa rieši operačne, kedy sa šošovka nahradí umelou.

Degenerácia makuly: ide o závažné ochorenie spôsobujúce slepotu, pretože dochádza k postupnej deštrukcii buniek sietnice. Stráca sa schopnosť čítať či písať, zostáva len orientácia v priestore.

Šeroslepota: zhoršené videnie v noci a za šera. Pripisuje sa nedostatku vitamínu A prijímaného v potrave.

Jačmeň oka: ide o najčastejším zápal oka s hnisavým zápalovým procesom mazovej žľazy pri koreni riasy na vonkajšom okraji.

Zápal spojiviek: prejavuje sa silným začervenaním, vodnatou až hlienovitou sekréciou, ktorá vzniká alergiou, bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, prípadne poranením.

Zápal rohovky: akútny zápal môže znížiť zrakovú ostrosť, prípadne spôsobiť slepotu. Príčinou bývajú bakteriálne a najmä vírusové zápaly.

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/.   

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com