www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Dobre radíme, TOTO s roztokom radšej nikdy nerobte!

Hovorí sa, že čo nie je zakázané, to je v zásade povolené. Pri uchovávaní kontaktných šošoviek je však potrebné striktne dodržiavať písané aj nepísané pravidlá, aby ste oči nevystavili riziku.

Možno si hovoríte – príkazy, zákazy, pravidlá, načo vôbec sú? Aby sa porušovali? Možno sú niektoré nezmyslené, ale ak ide o zdravie, treba mať na pamäti, že risk nemusí byť zisk, skôr naopak. Oči máme len dve a tak by sme im mali dopriať to najlepšie, čo môžeme, aby nám slúžili v plnom zdraví.

Ruku na srdce – patríte medzi tých zodpovedných „šošovkárov“, ktorí sa do bodky riadia všetkými odporúčaniami očných lekárov alebo výrobcov kontaktných šošoviek a roztokov? Ak nemáte v tomto smere čisté svedomie, čítajte ďalej a dozviete sa, čo by ste s roztokom určite robiť nemali!

Roztok neskladujte na nevyhovujúcom mieste

V pribalenom letáku každého roztoku je napísané, v akých podmienkach by ho bolo vhodné skladovať. Okrem slnečného svetla, teploty vzduchu je potrebné vziať do úvahy aj samotné miesto jeho uskladnenia. Napríklad vhodnejšia je polička nad umývadlom ako samotné umývadlo, kde je väčšia šanca, že ho zafŕkate vodou, mydlom alebo zubnou pastou.

Nechytajte fľaštičku ani puzdierko špinavými rukami

Bezchybná manipulácia s roztokom je alfou omegou pre bezproblémové uskladnenie kontaktných šošoviek. Preto si vždy, pred každým chytením roztoku, ruky umyte poriadne mydlom a osušte uterákom. Do rúk sa chytá nielen fľaštička, ale aj jej uzáver a obidva povrchy by mali zostať čo najviac čisté.

Nenamočte špičku aplikátora

Pri dávkovaní roztoku do puzdierka je potrebné dávať pozor, aby sa aplikátor nedotkol povrchu puzdierka alebo sa neponoril do roztoku v puzdierku. Držte ho radšej pár centimetrov nad puzdierkom, aby sa tak nestalo. Aplikátor by tak už nebol sterilný od výroby a aj keď by sa nemuselo stať nič, netreba zbytočne riskovať.

Roztok nerieďte!

Vynaliezavosť niektorých ľudí nepozná hranice. Platí to aj pri kontaktných šošovkách a roztokoch. Vám to možno nikdy nenapadlo a ani ste to neskúšali, no niektorí ľudia doslova skúšajú aj nemožné a roztok zriedia s vodou! Prosím, TOTO naozaj nerobte za žiadnych okolností. Ak sa vám roztok míňa, doplňte si zásoby skôr a nerobte to ani v prípade, že by ste pomýšľali na šetrenie takýmto spôsobom.

Roztoky nemiešajte!

Dochádza vám roztok a vyjde vám už asi len do polovice otvoru puzdierka? A ďalší roztok je odlišný? Prosím, nemiešajte ich, keďže každý roztok má svoje špecifické vlastnosti.

Pozor na dobu použiteľnosti a dátum spotreby!

Doba možné používania sa ráta od dátumu otvorenia roztoku. Ak si ho neviete zapamätať, zapíšte si ho napríklad na obal. Každý roztok má inú dobu použiteľnosti – napríklad roztoky Renu MupltiPlusBiotrue majú túto dobu stanovenú na 3 mesiace. Rovnako sa riaďte aj dátumom exspirácie, po ktorom by sa roztok už nemal viac používať,

Šošovky nevyberajte skôr

Je dôležité vedieť, ako dlho majú byť šošovky ponorené v roztoku, aby boli dôkladne vyčistené a opätovne použiteľné. Napríklad, pri roztoku ReNu Multiplus stačí šošovky dezinfikovať 4 hodiny v roztoku, pri roztoku EasySept je to minimálne 6 hodín.

Preč so starým puzdierkom!

Ako často meníte puzdierko? Ideálne by sa malo aspoň raz do mesiaca, no určite s každým novým roztokom by ste mali začať používať aj nové puzdierko. Preto je na mieste kúpiť si do zásoby puzdierka a nespoliehať sa len na tie pribalené k roztokom.


Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/.

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com