www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


NA MATERIÁLI ŠOŠOVIEK ZÁLEŽÍ VIAC, AKO SI MYSLÍTE

Sú optickými pomôckami na korekciu refrakčných chýb a ponúkajú výhody neobmedzeného zorného poľa. Nosíte najvhodnejší typ kontaktných šošoviek s najvhodnejším materiálom pre vaše oči?  

Najčastejšie korigujú krátkozrakosť (myopiu)

Sú pohodlnejšie, zabezpečujú stabilné videnie a pri športe sú bezpečnejšie ako okuliare. Svojej obľube sa kontaktné šošovky tešia u aktívnych a športovo orientovaných ľudí. Preferujú ich aj tí, ktorí potrebujú korekciu vysokých dioptrií, pričom najrozšírenejšou refrakčnou chybou v populácii je krátkozrakosť (myopia), nasleduje astigmatizmus a ďalekozrakosť (hypermetropia). Čoraz častejšie sa vyskytuje aj presbyopia, ktorú spôsobuje fyziologický úbytok a strata pružnosti očnej šošovky.

Ako si správne vybrať kontaktné šošovky?

Dynamický vývoj kontaktných šošoviek prináša inovácie materiálov, ale aj rôzne prístupy a spôsoby aplikácie. Činidlá zakomponované do kopolymérov dodávajú šošovkám tzv. nový rozmer – napríklad vďaka zmáčadlám sa v šošovkách zadržiava viac vlhkosti, čo má priaznivý vplyv na výsledný komfort pri ich nosení. Čo sa týka výberu šošoviek, nie je to ako s oblečením, že sami zvolíme také, ktoré nám najlepšie sedí. Najvhodnejší typ kontaktných šošoviek a vhodnosť materiálu odporučí kontaktológ – optometrista alebo oftalmológ so špecializáciou na kontaktné šošovky. Predchádza tomu množstvo úkonov, meraní a testov, ako napríklad keratometria, ktorou odborník zisťuje polomer krivosti prednej plochy rohovky. Väčšina kontaktológov odporučí vhodný typ kontaktných šošoviek na základe vyšetrenia a vykonaných meraní, ale aj tak je dôležité s klientom konzultovať aj jeho priania a potreby, rešpektovať jeho rozhodnutie. V zložitých prípadoch nejde len o korekciu vlastnej refrakčnej chyby, ale aj o posilnenie sebavedomia klienta z hľadiska jeho imidžu.

Ďalšími faktormi zohrávajúcimi dôležitú úlohu pri výbere vhodných kontaktných šošoviek sú okrem iného aj ich dostupné parametre, častosť nosenia, samotný materiál, vhodné systémy starostlivosti a čistiace roztoky k nim (napr. Biotrue, EasySept, Boston). Na čistenie, dezinfekciu a uloženie šošoviek sa používajú viacúčelové roztoky, ktorých hlavnou úlohou je vyčistenie bielkovinových a lipidových usadenín na mäkkých aj tvrdých kontaktných šošovkách.

Dominujú sférické kontaktné šošovky

Najväčšie percento aplikovaných kontaktných šošoviek tvoria sférické kontaktné šošovky s jednodňovou a mesačnou frekvenciou výmeny, ktoré korigujú krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. Vyrábajú sa z rôznych materiálov ako hydrogel (napr. Soflens Dailies Disposable, Soflens 59), hypergel – bioinšpirovaný materiál (napr. Biotrue One Day) alebo silikonhydrogel (napr. Pure Vision 2HD, Ultra).

Na korekciu astigmatizmu sa používajú torické kontaktné šošovky a aplikujú pri astigmatizme s minimálnou hodnotou 0,75D. Na svoju správnu optickú funkciu využívajú rôzne stabilizačné metódy, najčastejšie založené na modifikácii prizmatického balastu (napr. peribalast). Medzi posledné inovácie výrobcov patrí indikátor osi cylindra pri jednodňových kontaktných šošovkách Biotrue One Day for Astigmatism, ktorý napomáha kontaktológom pri výslednom posúdení aplikácie tohto typu.

Multifokálne kontaktné šošovky korigujú presbyopiu, keď je potrebné zónami korigovať strednú a blízku vzdialenosť (diaľka – stredná vzdialenosť – blízko). Dnes je na výber množstvo rôznych druhov presbyopických kontaktných šošoviek aj spomedzi jednodňových (napríklad Biotrue One Day for Presbyopia), ako aj z tých s plánovanou výmenou (napríklad ULTRA for presbyopia).

Množstvo výhod a zaručený komfort

Každý pracovník optometrického pracoviska má vedomosti aj informácie o problematike kontaktných šošoviek, ako aj ich využívaní aj pri práci s digitálnymi zariadeniami. Mnohí ľudia, ktorí nosia kontaktné šošovky už veľa rokov, majú možnosť posúdiť ich výhody, prínos nových materiálov z hľadiska poskytovaného komfortu. Patríte medzi nich aj vy?

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/.

Blog vznikol v spolupráci s doc. Mgr. Pavlom Benešom, Ph.D., KOO LF MU Brno.

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com