www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Plávanie so šošovkami? Na toto si dajte pozor!

Nedávno ste nám v našej Facebook súťaži písali, pri akých letných (aj bežných) aktivitách alebo športe nosíte kontaktné šošovky. Plávanie bolo veľmi časté – no dodržiavate všetky potrebné zásady?  

Kvalita vody

Kúpete sa radšej v prírodných jazerách alebo vám je príjemnejšie kúpanie v bazéne? V zásade na tom nezáleží, či ide o vodu z umelého alebo z prírodného zdroja. Rozhodujúca je totiž samotná kvalita vody. Najbezpečnejšie je kúpanie na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva. Preto je vhodné navštevovať kúpaliská s povolenou prevádzkou. Ideálne sa aj pred ich návštevou informovať o ich aktuálnom stave, či je kvalita vody vyhovujúca a či nehrozí potenciálne riziko zdravotných nepríjemností.

Čo na nás číha vo vode?

Voda môže byť zradná. Najčastejšie sa ňou totiž šíria pôvodcovia črevných nákaz, a to najmä baktérie, ktoré sa za normálnych okolností vyskytujú v stolici. Malé množstvo takýchto baktérií vo vode u dospelých nemusí predstavovať nebezpečenstvo, avšak zvýšený výskyt môže vyvolať hnačky, spôsobiť vírusové ochorenia ako sú zápaly očných spojoviek alebo vírusový zápal pečene typu A.

Červené oči z vody

Je známe, že chlór a ďalšie chemikálie sa pridávajú do vody v bazénoch preto, aby pomáhali udržiavať vodu čistú a eliminovali rôzne baktérie. Vedeli ste však, že červené a podráždené oči nevznikajú z chlóru, ale z prítomného moču a ďalších nečistôt vo vode? Nezabúdajme ani na zvyšky potu, krému na opaľovanie, rôznu ďalšiu hoci aj dekoratívnu kozmetiku, ako aj parfumy a podobne.

Zápal rohovky a iné nástrahy

Asi najväčším strašiakom vody sú améby (meňavky), pričom napríklad akantaméby vnikajú do oka a spôsobujú ťažký zápal rohovky, ktorý môže viesť až k strate zraku. Vo vode sa meňavky ľahko dostanú pod šošovku, kde sa rozmnožujú a parazitujú. Najväčším rizikom sú teplé sladkovodné nádrže, napríklad plytké rybníky.

Preto si vždy po kúpaní alebo plávaní vyberte šošovky z oka, vyčistite ich roztokom, prípadne ich rovno vymeňte. Najideálnejšie je použitie jednorazových (jednodňových) kontaktných šošoviek, ktoré môžete následne zahodiť a použiť nový sterilný pár šošoviek. Ak chcete svoje oči dokonale ochrániť ( a s nimi aj kontaktné šošovky), použite ochranné plavecké okuliare. Potápanie je tiež možné aj so šošovkami, avšak s použitím potápačských okuliarov.

Nepodceňujte tieto prejavy

V prípade, že by sa u vás prejavili nejaké zdravotné problémy ako napríklad pálenie, svrbenie, začervenanie očí, zahmlené videnie, je potrebné neodkladne navštíviť očného lekára. Vyšetrenie odhalí, či ide len o bežné podráždenie, alebo je nutné nasadiť potrebnú liečbu.

Sledujte nás aj naďalej na našej Facebook stránke, kde sa dozviete rôzne novinky, akcie a tipy. Zapojiť sa môžete do nášho online vernostného programu a pravidelne môžete aj súťažiť o produkty Bausch + Lomb.  

© Bausch + Lomb. Všetky práva sú vyhradené. Táto stránka je publikovaná spoločnosťou Bausch + Lomb, so sídlom: Galvaniho 7/B, 821 04 Bratislava, IČO: PL5252810445, zapísaná v obchodnom registri vedenom okresným súdom v Bratislave, oddiel Sro, vložka: 57120/B, ktorá je výhradne zodpovedná za jej obsah. Táto stránka je určená pre použitie občanov Slovenskej republiky. Bausch + Lomb®, Biotrue®, Biotrue™ ONEday, Biotrue™ ONEday for Presbyopia, PureVision 2HD™, PureVision 2HD™ for Astigmatism, PureVision™ for Presbyopia, SofLens® Natural Colors, SofLens® 59, SofLens® Toric, SofLens® Multi-Focal, Optima™ FW a ReNu® MultiPlus™ sú ochranné a/alebo registrované známky Bausch + Lomb®

Odborné otázky týkajúce sa našich výrobkov: SlovakRepublic.Medical.Info@bauschhealth.com

Hlásenie nežiadúcich účinkov a sťažností na zdravotnícke pomôcky: slovakia.mdcompliants@bauschhealth.com