www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Plávanie so šošovkami? Na toto si dajte pozor!

Nedávno ste nám v našej Facebook súťaži písali, pri akých letných (aj bežných) aktivitách alebo športe nosíte kontaktné šošovky. Plávanie bolo veľmi časté – no dodržiavate všetky potrebné zásady?  

Kvalita vody

Kúpete sa radšej v prírodných jazerách alebo vám je príjemnejšie kúpanie v bazéne? V zásade na tom nezáleží, či ide o vodu z umelého alebo z prírodného zdroja. Rozhodujúca je totiž samotná kvalita vody. Najbezpečnejšie je kúpanie na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva. Preto je vhodné navštevovať kúpaliská s povolenou prevádzkou. Ideálne sa aj pred ich návštevou informovať o ich aktuálnom stave, či je kvalita vody vyhovujúca a či nehrozí potenciálne riziko zdravotných nepríjemností.

Čo na nás číha vo vode?

Voda môže byť zradná. Najčastejšie sa ňou totiž šíria pôvodcovia črevných nákaz, a to najmä baktérie, ktoré sa za normálnych okolností vyskytujú v stolici. Malé množstvo takýchto baktérií vo vode u dospelých nemusí predstavovať nebezpečenstvo, avšak zvýšený výskyt môže vyvolať hnačky, spôsobiť vírusové ochorenia ako sú zápaly očných spojoviek alebo vírusový zápal pečene typu A.

Červené oči z vody

Je známe, že chlór a ďalšie chemikálie sa pridávajú do vody v bazénoch preto, aby pomáhali udržiavať vodu čistú a eliminovali rôzne baktérie. Vedeli ste však, že červené a podráždené oči nevznikajú z chlóru, ale z prítomného moču a ďalších nečistôt vo vode? Nezabúdajme ani na zvyšky potu, krému na opaľovanie, rôznu ďalšiu hoci aj dekoratívnu kozmetiku, ako aj parfumy a podobne.

Zápal rohovky a iné nástrahy

Asi najväčším strašiakom vody sú améby (meňavky), pričom napríklad akantaméby vnikajú do oka a spôsobujú ťažký zápal rohovky, ktorý môže viesť až k strate zraku. Vo vode sa meňavky ľahko dostanú pod šošovku, kde sa rozmnožujú a parazitujú. Najväčším rizikom sú teplé sladkovodné nádrže, napríklad plytké rybníky.

Preto si vždy po kúpaní alebo plávaní vyberte šošovky z oka, vyčistite ich roztokom, prípadne ich rovno vymeňte. Najideálnejšie je použitie jednorazových (jednodňových) kontaktných šošoviek, ktoré môžete následne zahodiť a použiť nový sterilný pár šošoviek. Ak chcete svoje oči dokonale ochrániť ( a s nimi aj kontaktné šošovky), použite ochranné plavecké okuliare. Potápanie je tiež možné aj so šošovkami, avšak s použitím potápačských okuliarov.

Nepodceňujte tieto prejavy

V prípade, že by sa u vás prejavili nejaké zdravotné problémy ako napríklad pálenie, svrbenie, začervenanie očí, zahmlené videnie, je potrebné neodkladne navštíviť očného lekára. Vyšetrenie odhalí, či ide len o bežné podráždenie, alebo je nutné nasadiť potrebnú liečbu.

Sledujte nás aj naďalej na našej Facebook stránke, kde sa dozviete rôzne novinky, akcie a tipy. Zapojiť sa môžete do nášho online vernostného programu a pravidelne môžete aj súťažiť o produkty Bausch + Lomb.  

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com