www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Správny roztok pre vaše šošovky

Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o kontaktné šošovky je používanie vhodného roztoku. Jedná sa samozrejme o šošovky s plánovanou výmenou, jednorazové šošovky sú v tomto smere prakticky bez údržbové. Roztok na šošovky je špeciálna tekutina určená na dezinfekciu, čistenie a celkovú starostlivosť o kontaktné šošovky. Najčastejšie sa používajú na konci dňa, kedy sa šošovky pomocou roztoku očistia, vydezinfikujú, opláchnu a uložia do puzdra naplneného čerstvým roztokom.

Je prirodzené, že sa šošovky počas dňa ušpinia. Zachytávajú sa na nich drobné nečistoty, nájdeme tam aj bielkoviny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v oku, rôzne mikroorganizmy, baktérie a podobne. Ak by sa šošovky nevyčistili a nevydezinfikovali, spôsobilo by to nositeľovi nemalé problémy vo videní, nepohodlie očí a v horších prípadoch aj napríklad zápal oka alebo iné vážne ochorenie. Správna starostlivosť o šošovky zaručí, že zostanú sterilné, udržia si správny tvar a potrebnú  hydratáciu. Pri výbere roztoku sa riaďte pokynmi odborníka, ktorý vám odporučí ten správny pre váš typ šošoviek.

Viacúčelové roztoky

Sú najpoužívanejšie a určené pre mäkké kontaktné šošovky z hydrogélového alebo silikón-hydrogélového materiálu. Slúžia na čistenie, dezinfekciu a uloženie šošoviek počas nepoužívania. Použiť sa môžu aj počas nosenia šošoviek, keď do oka vniknú nečistoty.

Viacúčelový roztok Biotrue* je inšpirovaný fyziológiou ľudských očí. Na základe skúmaní, ako oko prirodzene funguje, aby zostalo čisté, hydratované a zdravé, Bausch + Lomb vyvinula inovatívny roztok s cieľom zabezpečiť vynikajúcu starostlivosť o šošovky. Roztok Biotrue* ošetruje, čistí, odstraňuje proteíny, dezinfikuje, oplachuje, zvlhčuje a uchováva mäkké kontaktné šošovky vrátane silikónhydrogélových kontaktných šošoviek. Okrem toho ponúka mimoriadne účinnú dezinfekciu a ako jediný roztok v sebe spája tri bio-inšpirované inovácie:

  • využíva lubrikačnú zložku, ktorá sa prirodzene vyskytuje v očiach;
  • jeho pH je totožné ako pH zdravých sĺz;
  • je schopný udržiavať aktivitu niektorých veľmi užitočných proteínov, ktoré sú taktiež prítomné v slzách.

ReNu MultiPlus*, tiež z dielne Bausch + Lomb, je viacúčelový roztok na kontaktné šošovky určený na oplachovanie, dezinfekciu, uchovávanie, odstraňovanie bielkovinových usadenín, navlhčovanie a čistenie. Pre dezinfekciu šošovky stačí kvapnúť 3 kvapky roztoku na každú stranu a potierať ich po dobu cca 20 sekúnd. Potom povrch šošovky poriadne opláchnite roztokom ReNu MultiPlus*. Pre úplnú dezinfekciu musia byť šošovky ponechané v roztoku aspoň 20 sekúnd.

Roztoky na báze peroxidu vodíka

Pre tých, ktorým z nejakého dôvodu nevyhovujú viacúčelové roztoky (alergie, precitlivenosť na viacúčelové roztoky a pod.), existujú jednokrokové systémy. Roztok EasySept*od Bausch + Lomb je peroxidový systém čistenia. Jeho najväčšou výhodou je, že ničí takmer 100 % baktérií. Zásadný rozdiel oproti viacúčelovým roztokom spočíva v chemickom procese čistenia a dezinfekcie.

Soľné roztoky

Účinne odstraňujú niektoré typy nečistôt a usadenín z povrchu šošoviek. Soľné roztoky však nedezinfikujú, preto ich nepoužívajte ani na uskladnenie šošoviek počas noci.

Roztoky pre tuhé šošovky

Tuhé kontaktné šošovky (RGP), ktoré najčastejšie používajú ľudia s komplikovanejšími chybami zraku, vyžadujú špeciálny roztok kvôli materiálom, z ktorých sú vyrobené. Roztoky pre tuhé šošovky slúžia na čistenie aj dezinfekciu a zároveň pre skladovanie RGP šošoviek.

*zdravotnícka pomôcka

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com