www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


UNAVENÉ OČI? MAL BY ICH VIDIEŤ OFTALMOLÓG!

Padajúce viečka únavou pozná asi každý. Ak sa tak stane raz za čas, nie je to nič nezvyčajné, ale pri jej pretrvávaní by sme mali spozornieť. Unavené oči, hoci aj z digitálnych zariadení, by mal pre istotu vidieť oftalmológ. Viete, ako prebieha očné vyšetrenie?

Ruku na srdce – kedy naposledy ste boli u očného lekára? Zdravý človek, ktorý nebadá zmeny na svojom zraku, by mal chodiť k očnému na preventívne prehliadky minimálne raz za dva roky, v niektorých prípadoch aj častejšie. S pribúdajúcim vekom by sa frekvencia návštev očnej ambulancie mala zintenzívniť, keďže po štyridsiatke sa objavuje presbyopia.

Problémy so zrakom

K očnému lekárovi sa zväčša odhodláme až vtedy, keď pociťujeme zhoršené videnie alebo nás oči trápia nejakým problémom. Pri únave očí je to najčastejšie nutkanie pretierať si oči rukami, zahmlené až neostré videnie, potreba žmurkania, pocit cudzieho telesa v oku, prípadne pocit suchého oka. Pri nosení kontaktných šošoviek tieto problémy pociťujeme ešte o niečo intenzívnejšie, a tak neraz siahame aj po umelých slzách alebo očných kvapkách. Ako sme nedávno spomínali, novinkou pre unavené a citlivé oči sú kontaktné šošovky ULTRA, ktoré sú nápomocné pri práci s digitálnymi zariadeniami. Lenže, niekedy je problém s únavou skrytý niekde inde, než v kontaktných šošovkách a vtedy by ich mal s istotou vidieť oftalmológ.

Očné vyšetrenie v skratke

Jednou veľkou výhodou očného vyšetrenia je to, že nebolí. Ak nemáte aktuálne nepríjemné pocity z vašich očí (napr. kvôli únave, zápalu a pod.), tak z vyšetrenia ho mať určite nebudete.  

Ostrosť zraku – odborne vízus. Vo väčšine prípadov je to pozeranie sa na obrázok vzdušného balóna, ktorý je najskôr rozostrený a vďaka približovaniu sa / vzďaľovaniu sa obrázok v prístroji zaostruje. Podstatou je, aby oko identifikovalo dva čo najbližšie pri sebe ležiace body ako dva samostatné objekty. Vykonáva sa pre každé oko zvlášť. Dôležité je, aby ste mali bradu pri vyšetrení dobre zafixovanú (podopretú), aby pri meraní nevznikli žiadne odchýlky.

Vnútroočný tlak – ide o bezbolestné a bezkontaktné vyšetrenie tonometrom, pri ktorom si trochu preskúšate aj svoje reflexy. Oči, pekne jedno po druhom, budú reagovať na fúknutie vzduchu z tonometra, pričom by ste sa mali snažiť nežmurknúť práve pri zameriavaní hodnoty. Vďaka nameraným hodnotám vnútroočného tlaku môžete predchádzať alebo včas diagnostikovať zelený zákal. Správny tlak pomáha zachovávať stály tvar oka a chráni ho pred deformáciami.

Vyšetrenie očného pozadia – prebieha pomocou oftalmoskopu. Pred samotným vyšetrením očnej šošovky sa zväčša aplikujú do očí špeciálne kvapky na rozšírenie zreničiek. Zvyknú v očiach máličko štípať, avšak po pár minútach tento jav prejde, oči je lepšie mať pár minút zatvorené. Očný lekár vyšetruje oftalmoskopom očný nerv, makulu (najostrejší bod videnia), sklovec a sietnicu spolu s jemnými žilkami, ako aj jej vonkajšiu časť. Dôležité je sledovať žlté jasné svetlo v smeroch, ako lekár naviguje (hore, hore vľavo, vpravo, a pod.)

Návšteva očného lekára by mala byť vo vašom záujme a nemali by ste ju zbytočne odkladať. Zmeny v očiach, ktoré môžete mať, nemusíte ani vnímať. A možno sa aj vy potešíte slovám lekára, ktorý vás pochváli, že sa o svoje oči dobre staráte a kontaktné šošovky, ktoré nosíte, sú ozaj kvalitné.

Sledujte nás aj naďalej na našej Facebook stránke, kde sa dozviete rôzne novinky, akcie a tipy. Zapojiť sa môžete do nášho online vernostného programu a pravidelne môžete aj súťažiť o produkty Bausch + Lomb.  

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com