www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Zdravý zrak? Máme 5 tipov, ktoré fungujú!

Žmúrite aj vtedy, keď nesvieti silné slnko? Tak potom zrejme aj vám robí problém dostatočne a včas rozpoznať napríklad prichádzajúce číslo autobusu alebo električky. Ak je vám toto povedomé, zbystrite! Máme pre vás 5 tipov, ktoré sú prospešné pre zdravý zrak.

BLOGY NA WEB1) Pravidelné kontroly

Asi nikto nechodí rád k lekárom, ale keď je to potrebné, treba sa obetovať. Vyšetrenie zraku je dôležité pre každého, nielen pre tých skôr narodených! Čím skôr sa k lekárovi vyberiete, tým skôr môžete odhaliť možné faktory, ktoré by mohli ovplyvniť váš zrak. Zahájiť tak môžete liečbu a všetci dobre vieme, že čím skôr sa s ňou začne, tým účinnejšia je. A extra tip? Než pôjdete k lekárovi, vyspovedajte svoju rodinu a zistite, aké očné choroby sa vyskytli vo vašej rodine. Očný lekár takéto informácie ocení. Ak vám už lekár predpísal dioptrie, vyskúšajte si okrem nových okuliarov kúpiť aj šošovky. Začnite napríklad s jednodňovými šošovkami Biotrue ONEday. Údržba je veľmi jednoduchá a môžete ich využiť napríklad pri športe, kedy je dobrý zrak nevyhnutnosťou.

2) Pestrá strava

Mrkvička pre zdravé očičká? To ste v detstve počuli zrejme aj vy. No nie je to len mrkva, ktorá prospieva nášmu zraku. Skúste si naservírovať mix obsahu polynenasýtených mastných kyselín, antioxidantov a rastlinných pigmentov. Inými slovami, pochutiť by ste si mali na morskej rybe, tmavej listovej zelenine, bobuľovitom ovocí ale napríklad aj na vaječných žĺtkoch. Všetko ale s mierou, samozrejme.

3) Digitálny pôst

Asi to poznáte. Upozorňujeme na to deti, ale sami si poriadok spraviť nevieme. Dlhodobé civenie do mobilu alebo tabletu zraku príliš neprospieva. Ak totiž dlhšiu dobu zaostrujete na jeden bod, unavia sa. Ak to ale kvôli práci robiť musíte, skúste si dať aspoň doma pauzu. V práci môžete spraviť aspoň to, aby ste si do svojho denného režimu zahrnuli aj pravidelné prestávky. Trvať by mali aspoň 5 minút v rámci jednej hodiny a vtedy by ste mali zaostrovať najmä do diaľky.

4) Hygiena je kamoš

Kto si nevedomky nikdy nepožmolí oko alebo si nechytí počas dňa viečko, ten nech zdvihne ruku! Nie zakaždým máme ruky úplne čisté – teda po umytí mydlom, a tak si hravo môžeme narušiť prostredie v oku. Obzvlášť sa to týka nás šošovkárov. Nedodržiavanie hygieny je z veľkej časti zodpovedné za mnohé infekcie a rôzne zdravotné nepríjemnosti. Preto dbajte na mytie rúk a v prípade, že pociťujete nepohodu v očiach, použite očné kvapky a šošovky si pri vyberaní z oka poriadne dezinfikujte roztokom.

5) Stop fajčeniu

Čo oko nevidí, srdce nebolí? Dym z cigariet síce vidí, ale vplyv na zdravie už nie. Ten prichádza až neskôr a potom už je často neskoro. Fajčenie má na zrak veľký vplyv, a preto sa s ním nezahrávajte. Spája sa s ním makulárna degenerácia, šedý zákal, ale aj poškodenie zrakového nervu, ku ktorému sa viaže aj úplná slepota. A teraz ruku na srdce, stojí vám ten krátky pôžitok so zapálenej cigarety za možné problémy?

 

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com