www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Patríte k presbyopikom?

Počuli ste už o vetchozrakosti, teda presbyopii? Trápi mnohých ľudí – najmä tých po štyridsiatke. Zlé videnie na čítanie si ale väčšina spája s ďalekozrakosťou, a pritom nejde o tú istú vec.

V mladosti je očná šošovka dostatočne pružná a ľahko mení tvar, vďaka čomu oko dokáže bez problémov zaostriť na rôzne vzdialenosti – aj do blízka. S vekom sa vlastnosti šošovky menia a jej pružnosť sa postupne znižuje. To znamená, že čím bližšie sa predmet nachádza, tým ťažšie sa naň zaostruje. Najčastejšie sa presbyopia prejaví medzi 40. až 45. rokom veku človeka, pričom rozhodujúce sú aj vlastnosti zraku pred vznikom presbyopie. Ak ste predtým trpeli ďalekozrakosťou, presbyopia môže nastúpiť skôr, pričom krátkozrakí ľudia sa s ňou stretávajú podstatne neskôr. Ľudia si často mýlia príznaky presbyopie s ďalekozrakosťou – rozdielom však je, že ďalekozrakosť je výsledkom zmien na rohovke, zatiaľ čo presbyopia je dôsledkom straty flexibility v očnej šošovke.

Keď je zaostrenie do blízka problémom

Javia sa vám predmety v blízkosti akosi rozmazané? Ak ste spozorovali, že je pre vás ťažké sústrediť sa na čítanie a písmenká v počítači alebo v mobilnom telefóne vám spôsobujú problémy, zrejme trpíte presbyopiou. Zvykne sa jej hovoriť aj korekcia dlhou rukou, pretože ľudia s prebyopiou majú tendenciu text alebo obrázok dávať od očí čo najďalej, aby mohli lepšie zaostriť.

Domáci test pomôže

  • Stáva sa vám pri čítaní, že si text posúvate čoraz ďalej od očí, aby ste naň vedeli dobre zaostriť?
  • Mávate problémy s videním pri malom svetle, počas šoférovania v šere alebo v noci?
  • Máte problém prečítať všetky riadky v teste, ak text držíte v 40-centimetrovej vzdialenosti od tváre?
  • Je pre vás text lepšie čitateľný, ak ho držíte vo väčšej vzdialenosti?

V takom prípade je potrebné navštíviť očného lekára alebo optometristu, ktorý určí vadu a stupeň nevyhnutnej korekcie. Nepísaným pravidlom je, že u štyridsiatnika sa väčšinou nameria +0,5 dioptrií, u päťdesiatnika približne +1,5 dioptrie a hodnoty očí šesťdesiatnika sa hýbu v rozmedzí +2,5 až +3,5 dioptrie. Presbyopia vrcholí po 60. roku života, kedy sa zastabilizuje a ďalej sa už nezhoršuje.

Pomoc pre oči

Existuje veľa možností pre ľudí s presbyopiou – od značky Bausch + Lomb je na Slovensku dostupná jednorazová alternatíva v podobe Biotrue ONEday for presbyopia, pričom druhou alternatívou sú kontaktné šošovky s plánovanou mesačnou výmenou ULTRA for presbyopia. Je skvelé, že najnovšie technológie umožňujú ľuďom, aby aj naďalej nosili kontaktné šošovky bez potreby bifokálnych okuliarov, prípadne okuliarov na čítanie.

Sledujte nás aj naďalej na našej Facebook stránke, kde sa dozviete rôzne novinky, akcie a tipy. Zapojiť sa môžete do nášho online vernostného programu a pravidelne môžete aj súťažiť o produkty Bausch + Lomb.  

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com