www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Viac ako 7 zaujímavostí o očiach a zraku

Vďaka očiam môžeme dennodenne sledovať krásu života okolo nás. Vedeli ste, že počas života naše oči vidia a spracujú až okolo 24 miliónov rôznych obrazov a vnemov? Práve preto až 80% našich spomienok súvisí s tým, čo sme videli. Oči sú jedným z najkomplexnejších orgánov ľudského tela a druhým najzložitejším, hneď po mozgu, s ktorým úzko spolupracujú. Vieme, že o očiach už viete veľa, ale možno vás niektoré z nasledujúcich zaujímavostí prekvapia :)

Svaly

Oko je najrýchlejším svalom nášho tela. Preto sa o veciach, ktoré sa stali rýchlo, hovorí, že sa stali „v okamihu“. Svaly ľudského oka sú 100 x silnejšie, ako je potrebné na to, aby správne plnili svoju funkciu. To poznajú najmä začínajúci šošovkári :)

Únava

Pri čítaní alebo práci na počítači sa oči rýchlo unavia. Dôvodom je znížená frekvencia žmurkania, preto je potrebné dodržiavať pravidlo 20-20-20. Po každých 20 minútach práce na počítači sa po dobu 20 sekúnd pozerajte na predmet vzdialený 20 stôp (cca 5,6 m). Ak cítite v očiach nepohodlie aj po prestávke, aplikujte si očné kvapky s bio inšpiráciou Biotrue (zdravotnícka pomôcka).

Rohovka

Rohovka je priehľadný orgán, prikrývajúci dúhovku a zreničku. Rohovka je jediné tkanivo v ľudskom tele, ktoré neobsahuje krvné cievy. Je vyživovaná procesom difúzie a živiny a kyslík sa do nej dostávajú z okolia, čo je dôležité zobrať do úvahy pri výbere správnych kontaktných šošoviek. V súčasnosti sú na slovenskom trhu dostupné rôzne druhy a typy kontaktných šošoviek od spoločnosti Bausch + Lomb. Líšia sa napríklad materiálom, z ktorého sú vyrobené, škálou ponúkaného zakrivenia, dobou použiteľnosti (jednorazové šošovky verzus šošovky s plánovanou výmenou) a pod.

Farby

Ľudské oko vidí len tri farby – červenú, modrú a zelenú. Ostatné farby sú kombináciou týchto farieb. Farbosleposť častejšie postihuje mužov.

Farba očí

Existujú rôzne farby očí, ale úplne najčastejšou je hnedá. Modrookí ľudia majú spoločných predkov so všetkými ostatnými modrookými ľuďmi na svete. Ak máte rôznofarebné oči, volá sa to heterochrómia. Keď sa s niekým stretávate prvýkrát a chcete zistiť jeho farbu očí, musíte sa mu do očí pozerať po dobu asi 4 sekúnd.

Slzy

Novorodenec plače bez sĺz, pretože slzy sa deťom začínajú tvoriť až vo veku okolo šiestich týždňov. Prečo plačeme, keď sme smutní? Ani odborníci to doteraz nedokázali vysvetliť. Ak vám však začne slziť oko „bez príčiny“, môže ísť paradoxne o príznak syndrómu suchého oka, ktorý sa naše telo snaží kompenzovať tvorbou väčšieho množstva sĺz. Aj vtedy očiam prinesú úľavu očné kvapky Biotrue (zdravotnícka pomôcka).

Svetlo

Počas jasného slnečného svitu by ste si vždy mali oči chrániť pred UV žiarením klobúkom alebo okuliarmi. Pre nositeľov kontaktných šošoviek platí, že by mali nosiť kontaktné šošovky s UV filtrom. Veľmi obľúbené sú jednodňové šošovky Biotrue ONEday*, ktoré obsahujú UVA aj UVB filter.

A jeden test na záver. Vyskúšajte sa kýchnuť s otvorenými očami! Podľa odborníkov to nie je možné :)

Článok bol inšpirovaný: https://sk.medlicker.com/695-100-zaujimavosti-o-ociach

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/

*zdravotnícka pomôcka

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com