www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


5+ tipov ako udržať dobrú kondíciu očí pri dlhom pozeraní na obrazovku

Ešte viac ako kedykoľvek predtým trávime čas pri monitoroch a obrazovkách či už prácou, vzdelávaním alebo zábavou. Ako to ovplyvňuje kondíciu našich očí a celkovo náš zrak? Prečo sú naše oči z obrazoviek unavené, boľavé a červené? A ako tomu predchádzať? Máme pre vás tipy čo robiť a čo nerobiť, aby ste si udržali zrak a oči v maximálnej pohode.

Správne kontaktné šošovky

Pri používaní digitálnych zariadení žmurkáme až o 66 % menej! Oči následne trpia únavou alebo suchosťou. Prelomte kruh nepohodlia s mesačnými kontaktnými šošovkami ULTRA* od Bausch + Lomb s jedinečnou technológiou MoistureSeal. Sú ideálne pre prácu s počítačom, tabletom či smart telefónom. Zabraňujú vysychaniu šošoviek, ktoré je spôsobené zníženým žmurkaním, zaisťujú 95 %-né zvlhčenie po celých 16 hodín nosenia a sú dokonalým spojením vysokej priepustnosti kyslíka s dlhotrvajúcou hydratáciou šošoviek. Na Slovenskú sú v ponuke tri druhy kontaktných šošoviek ULTRA* – sférické, tórické (ULTRA for astigmatism) a presbyopické (ULTRA for presbyopia).

Umelé slzy

Používatelia kontaktných šošoviek sa určite stretnú s pocitom suchých a podráždených očí. Nezáleží na tom, či je pocit viac alebo menej intenzívny, v každom prípade je potrebné ho riešiť. Prvým krokom by mala byť aplikácia VHODNÝCH umelých sĺz do očí, ideálne bez konzervačných látok, ktoré zmiernia nepríjemné pocity a prinesú očiam úľavu. Vyskúšajte očné kvapky Biotrue* s obsahom kyseliny hyalurónovej, ktorá sa  prirodzene nachádza v očiach a slznom filme. Vďaka nej sa zabezpečí zvlhčenie očí a nepríjemné pocity miznú.

Ďalšie nastavenia

Dôležité pre zdravú prácu s počítačom je tiež správne osvetlenie miestnosti, kde pracujeme, nastavenie jasu monitoru, vzdialenosť očí od monitoru či obrazovky, celkové držanie tela pri sedení, ale napríklad aj uhol hlavy pri pozeraní na monitor. Každý z nich samostatne, alebo aj ich kombinácia, môže spôsobiť nadmerné zaťaženie vašich očí a spôsobiť syndróm suchého oka a teda aj nepohodlie očí.

Pravidlo 20/20/20 + cvičenie s očami

Po každých 20 minútach pozerania na obrazovku či monitor sa aspoň na 20 sekúnd zapozerajte na bod vzdialený 20 stop (6 metrov). Uľaví sa očným svalom, precvičia sa oči a zabránite ich vysušovaniu. Ak máte viac času, určite si očami môžete opísať „osmičky“ či štvorce alebo vedome škúliť či dlhšie pozerať na vzdialenejšie predmety. Pravidelné precvičovanie očných svalov prospieva ich zdraviu a kondícii.

Správna strava, dostatok kyslíka, kvalitný spánok

Kondícia vášho zraku závisí aj od kvality spánku. Doprajte si ho aspoň 8 hodín denne, ideálne medzi 10 hodinou večer a 6 hodinou ráno v dobre vetranej miestnosti. Správne stravovanie tiež prospieva vášmu zraku. Jedzte potraviny a jedlá, ktoré majú vysokú nutričnú hodnotu. Ochranný mechanizmus očí zlepšujú najmä potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, antioxidanty a karotenoidy. V neposlednom rade myslite na dostatok kyslíka. V nevetranej či prekúrenej miestnosti vás oči budú štípať, bolieť a zatvárať sa. Vetrajte aj počas zimných mesiacov – krátko a intenzívne, uvidíte ako to vaše oči ocenia.

Ďalšie tipy pre zlepšenie kondície vašich očí a zraku – správne aplikovanie očnej linky, odličovanie očí každý večer, nosenie slnečných okuliarov po celý rok, vyhýbanie sa používaniu prípravkov po dobe trvanlivosti, žiadne šúchanie si očí špinavými rukami, nezanedbávanie pravidelných očných prehliadok a podobne.

Chcete mať informácie zo sveta Bausch + Lomb z prvej ruky? Sledujte našu stránku www.sosovka.sk a rovnako aj našu FB stránku https://www.facebook.com/BauschLombSR/.

*zdravotnícka pomôcka

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com