www.sosovka.sk – Váš sprievodca kontaktnými šošovkami Bausch + Lomb


Ako ste na tom s časom pred obrazovkou?

Svet digitálnych technológií pohltí takmer každého – niekoho viac, iného menej. Kým mnohí riešia prácu, niekto aj zábavu. Ale sú s tým vysporiadané naše oči a kontaktné šošovky v nich?

Uvedomujete si, koľko času trávite pred svojím smartphone, tabletom či počítačom? Možno viete alebo len tušíte. Našťastie to nie je potrebné počítať, pretože na to už dnes existujú rôzne aplikácie, ktoré to spravia za vás. Dokonca tak exaktne, že sa dozviete aj štatistiku a porovnaní údaje s rovnakým obdobím napríklad z minulého týždňa. Dozviete sa tak nielen čas, ale aj percentuálny nárast alebo pokles stráveného času vo vašom digitálnom svete.

Lenže, čas strávený pri práci, sociálnych sieťach, rôznych aplikáciách alebo hrách, je zväčša ten istý čas, kedy máme v očiach kontaktné šošovky. Často  aj nad rámec toho, koľko by sme ich v očiach mali alebo mohli mať. Kiež by bola aplikácia aj na toto, však?

No tak schválne – máte v ich očiach viac ako 16 hodín? A nevadí vám to? Mnoho ľudí sa totiž zvykne sťažovať na suché a podráždené oči. Je to aj kvôli tomu, že pri čítaní alebo sústredení sa žmurkáme až o 66 % menej.

Tipy pre lepšie „digitálne šošovkové“ oči

Chceli by ste si pomôcť pomerne jednoduchými radami? Skúste naše tipy, s ktorými môžu byť vaše šošovkové oči v lepšej kondícii.

  • Myslite na pravidelné žmurkanie, aby si vaše oči zachovali dostatočne vlhkú sliznicu.
  • Nastavte si vyhovujúce svetlo, kontrast a podsvietenie obrazovky či už v mobile, tablete, televízii alebo v počítači. Najlepšie je využívať jedno počas dňa a iné večer pri umelom svetle.
  • Digitálne zariadenia by ste nemali používať v úplnej tme, aby ste príliš nezaťažili svoje oči. Aj malé bodové svetlo či stolová lampa robia svoje.  
  • Osvojte si 55/5-minútové pravidlo. V rámci jednej hodiny zaostrovania do blízka si vyhraďte 5 minút na to, aby ste si zrak precvičili zaostrením do diaľky. Oči totiž potrebujú zmenu.
  • Majte vedomosti o tom, koľko času a ako ho trávite s digitálnymi zariadeniami. Nedá sa z niečoho ubrať a venovať sa efektívnejšej činnosti?
  • Ako dlho máte kontaktné šošovky v očiach počas dňa? A ako dlho ich máte potom v roztoku (dostatočne aj podľa pokynov výrobcu)? Toto s roztokom ale radšej nikdy nerobte!
  • Ako manipulujete s kontaktnými šošovkami? Pri tých s plánovanou výmenou dodržiavate všetky kroky pri ich vkladaní, vyberaní a čistení? Toto sú naj prekvapivé fakty o „šošovkároch“.
  • Nevyhovujú vám terajšie kontaktné šošovky, pretože máte pocit, že sú nedostatočné pre prácu v digitálnom svete? Čo môže prekážať očiam alebo šošovkám?
  • Vyskúšajte novinku, kontaktné šošovky ULTRA a pocítite ten rozdiel, keď prelomíte kruh nepohodlia.
  • Pomôcť vám môže aj pravidelná aplikácia umelých sĺz, napríklad Hyal Drop multi.

Nezabúdajte ani na návštevu očného lekára, pretože je taktiež veľmi dôležitá. V prípade akýchkoľvek pretrvávajúcich problémov s očami je potrebné mať na pamäti, že práve oftalmológ môže zistiť ich príčiny. O dobrý zrak či zdravé oči sa treba dôkladne starať… :)

Hlásenie nežiaducich účinkov liekov:

Tel.: +421 910 101 334, E-mail: pv.slovakia@bausch.com

Odborné otázky k našim výrobkom:

E-mail: SlovakRepublic.medical.info@bausch.com

Hlásenie nežiaducich účinkov a sťažností na kvalitu zdravotníckych pomôcok:

E-mail: slovakia.mdcomplaints@bausch.com

Ochrana osobných údajov (GDPR):

E-mail: gdpr.sk@bausch.com